Przegrody szklane – zalety

0
1695

Przegrody szklane od lat są powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem w biurowcach. Korzystają z nich przede wszystkim działy obsługi klienta, w których jednocześnie prowadzone jest nawet kilkadziesiąt rozmów. Ścianki odgradzające pozwalają na skuteczną i praktyczną organizację przestrzeni bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Rok 2020 pokazał również, że mają inne zastosowanie – dzisiaj stały się przede wszystkim formą ochrony przed przenoszonymi drogą kropelkową chorobami. Możemy spotkać je w m.in. hotelach, sklepach czy urzędach. Co warto o nich wiedzieć?

Ścianki szklane były dotychczas bardzo chętnie stosowane przez przedsiębiorców, którym zależało na praktycznym podziale biurowej przestrzeni. Prezentowały się elegancko, a ich proste formy wpisywały się w modne minimalistyczne aranżacje. Jedną z ich głównych zalet było przeprowadzenie stosunkowo dużej zmiany bez konieczności podejmowania się skomplikowanych i drogich remontów. Ich użytkowanie były tanie i wygodne, a dzięki możliwości nanoszenia zdobień czy logotypów sprawiały również, że przestrzeń zyskiwała indywidualny charakter. Z powodzeniem łączyły w sobie estetykę z pożądaną funkcjonalnością. Poznaj konkretną listę ich zalet.

Jakie zalety mają ścianki szklane?

Podstawowym zadaniem, które miały ścianki szklane w wielu biurowcach, był efektywny podział przestrzeni biurowej. W 2020 roku poznaliśmy jednak ich zupełnie nowe oblicze. Dzisiaj możemy spotkać je także w sklepach, urzędach czy hotelach – pojawiają się w nich celem ograniczenia transmisji nowego wirusa. Doceniono je ze względu na stosunkowo niewielką inwazyjność. Klienci i obsługujący ich pracownicy dobrze się widzą oraz słyszą, więc nie wpłynęły na jakość czy komfort ich rozmów.

Dotychczas jednak ścianki szklane docenialiśmy przede wszystkim za zachowanie dostępu do światła naturalnego. Podzielona na mniejsze fragmenty przestrzeń biurowa nie była przesadnie ciemna, co mogłoby niezwykle negatywnie odbić się na samopoczuciu pracowników. To natomiast przełożyłoby się na ich efektywność – spędzają bowiem w biurze niekiedy znacznie więcej niż standardowe 8 godzin dziennie. Dostęp do światła naturalnego to istotna ulga dla przedsiębiorców również ze względu na brak konieczności ciągłego korzystania z oświetlenia, które przekładałoby się na wysokość rachunków za energię.

Ścianki szklane wykorzystywane w działach obsługi klienta czy pomieszczeniach przeznaczonych dla pracowników typowych call center służyły przede wszystkim ograniczaniu hałasu. Dzięki temu siedzący obok siebie telefonujący mogą wykonywać połączenia równocześnie, a zarówno poziom rozmowy, jak i komfort ich pracy, nie będą zakłócone. Okazuje się również, że to właśnie przegroda szklana niekiedy jest jedyną możliwością wydzielenia osobnej przestrzeni do przeprowadzania względnie spokojnych spotkań. W ten sposób praca w biurze może być znacznie lepiej zorganizowana.

Warto zauważyć, że przegrody szklanełatwe w utrzymaniu w czystości. W tym celu nie potrzebujesz bowiem żadnych specjalnych środków, wystarczy standardowy płyn do mycia szyb. Istotną zaletą jest łatwość usuwania zanieczyszczeń, które w przypadku standardowej ścianki działowej byłyby powodem do zorganizowania malowania.

Ścianki odgradzające – gdzie można je wykorzystać?

Ścianki odgradzające bardzo często pojawiają się w biurach. Dzięki nim bowiem można w łatwy sposób podzielić przestrzeń i wyznaczyć osobne strefy dla działu klienta czy dostosowane do potrzeb spotkań zespołowych. To jednak nie jedyne ich zastosowanie. Coraz częściej pojawiają się również w domach, gdzie stanowią ściankę działową między salonem a jadalnią. Decydujemy się na nie głównie ze względu na brak efektu optycznego zmniejszenia powierzchni całkowitej domu.

W 2020 roku, podczas ataku skomplikowanego w leczeniu koronawirusa, ścianki szklane zyskały zupełnie nowe zadanie. Wykorzystujemy je wszędzie tam, gdzie spotykają się ze sobą pracownicy i potencjalni klienci – w sklepach, hotelach czy urzędach. W ten sposób możemy ograniczyć transmisję wirusów przenoszonych drogą kropelkową, a samo spotkanie nie traci swojej jakości.