Róże – co warto wiedzieć?

0
1536
roże

Kobiety lubią nie tylko otrzymać kwiaty, ale i je hodować. Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych roślin są róże. Badania pokazują, że pojawiły się na ziemi ok. 40 milionów lat temu. Obecnie, uprawia się je jako rośliny ogrodowe oraz doniczkowe.

Skąd pochodzą róże?

Kontynentem, z którego wywodzi się ok. 70% gatunków róż jest Azja. Z Ameryki Północnej pochodzi ich ok. 20. Warto pamiętać, że w Polsce występuje 11 gatunków dziko rosnących róż. Znajdują się one w rezerwacie „Góry Pieprzowe”, położonym nieopodal Sandomierza. 

Zastosowanie

Róże, oprócz swojej podstawowej funkcji bycia rośliną ozdobną, wykorzystywane są do produkcji kosmetyków. Wykonuje się z nich m.in. wodę różaną, perfumy, cz olejek różany, do którego produkcji używana jest róża damasceńska. Wiele gatunków nadaje się do spożycia. Miąższ zawiera dużo witamin (m.in. witaminę C, której zawartość w różach jest ogromna i przewyższa wszystkie inne owoce, nawet popularną cytrynę) i składników mineralnych, a płaty stosowane są jako przyprawy. Ponadto róże mają działanie lecznicze-wzmacniają organizm i naczynia włosowate. Działają przeciwzapalnie, dlatego często stosuje się je podczas przeziębienia, osłabienia, czy zmęczenia. Badania wykazały ich działanie ochronne i przeciwwrzodowe. Dzika róża była kiedyś lekiem na wściekliznę-stąd jej angielska nazwa dog-rose. 

Jakie róże wyróżniamy?

Ze względu na uprawę róże dzieli się na płożące (okrywowe), wielkokwiatowe (herbaciane), parkowe, czepne (pnące), a także wielokwiatowe. Oprócz czerwonych, żółtych i białych występują też różowe lub pomarańczowe. Najczęściej, w ogrodach hodowane są róże wielkokwiatowe, mające duże, rozwinięte kwiaty. 

Uprawa

Róże rosną najlepiej w słonecznych miejscach, w glebie piaszczysto-gliniastej, z dużą zawartością próchnicy. Należy jednak pamiętać, że w obszarze narażonym na wzmożone promieniowanie, róże o ciemnych barwach mogą zostać poparzone. Większość odmian rozmnażana jest przez szczepienie na podkładce, czyli silnie rosnącym dzikim pędzie oraz okulizację. Posadzenie róż musi zostać poprzedzone przygotowaniem podłoża. Teren warto przekopać i pozbyć się z niego chwastów. Bezpośrednio przed posadzeniem róże zanurza się w wodzie zawierającej preparat grzybobójczy. W wykopanym dołku należy utworzyć niewielki kopiec z ziemi, a następnie odpowiednio rozłożyć na nim korzenie rośliny. Później postępuje się jak podczas sadzenia innych roślin, tzn. korzenie są zakopywane, ziemia przydeptywana, a róże podlewane. Ziemia powinna być stale wilgotna. Najlepiej podlewać krzewy rankiem. 
Najczęściej róże sadzi się jesienią, by „przyjęły się” przed zimą. W pierwszym roku po sadzeniu nie należy stosować nawozów mineralnych, jednak w kolejnych latach, w porze wiosennej (np. w kwietniu) warto je nawozić. Również wiosną przycina się krzewy, natomiast późną jesienią (po pierwszych przymrozkach) róże wymagają okrycia. Można usypać kopczyk z ziemi zabezpieczający przed niskimi temperaturami lub okryć krzewy gałązkami z drzewa sosnowego i świerkowego. 

Choroby róż

Do groźnych chorób, którymi mogą zostać dotknięte róże, zalicza się czarną plamistość, mączniaka rzekomego i właściwego oraz rdzę. Częstymi szkodnikami są mszyce, skoczki różane, śluzownice różane. 

Uprawa róż wymaga zaangażowania, poświęcenia im czasu i cierpliwości. Warto jednak zadbać o tę roślinę, by cieszyć się pięknymi kwiatami i niesamowitym zapachem.