Ściany bez nudy. Panele 3D odmienią wizerunek wnętrza

0
2497
Ściany bez nudy. Panele 3D odmienią wizerunek wnętrza

Płyty 3D to doskonały sposób na to, by nadać wnętrzom indywidualnego charakteru. Są tanie, efektowne i stosunkowo proste w montażu. Co warto wiedzieć na ich temat?

  1. Płyty 3D – dodatek do nowoczesnego wnętrz

  2. Czemu warto zamontować płyty 3D?

  3. Płyty 3D – jak poprawnie je zamontować?

Wyjątkowe wnętrza wymagają wyjątkowych dodatków. Zdjęcia oprawione w designerskie ramki, malowane dekoracje czy obrazy często nie wystarczają, by podkreślić unikalny charakter znajdujących się w środku mebli i oryginalną osobowość właściciela. W takich sytuacjach warto sięgnąć po panele 3D, które nie tylko wniosą do pomieszczenia powiew świeżości, ale też optycznie je powiększą.

Gama dostępnych dziś paneli jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie modele dla siebie. Bez względu na to, czy szuka płyt imitujących ceglaną ścianę, rżnięty kamień lub obicie ze skóry, czy też zależy mu na fantazyjnych, geometrycznych wzorach. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając płyty 3D? Czemu warto zdecydować się na wykończenie ściany za ich pomocą? I, co najważniejsze, jak poprawnie je zamontować?

Płyty 3D – dodatek do nowoczesnego wnętrz

Płyty 3D są produkowane przede wszystkim z gipsu, który w połączeniu z różnymi mieszankami mineralnymi tworzy zwartą i odporną strukturę. Szeroki wybór wzorów sprawia, że świetnie sprawdzają się we wszystkich wnętrzach, jednak najlepiej prezentują się na ścianach pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym, nieco minimalistycznym stylu. Będą świetnym wyborem do salonu, sypialni lub gabinetu, choć spotyka się je także w kuchni (zwłaszcza, jeśli ta połączona jest z jadalnią).

Płyty 3D dają duże możliwości aranżacyjne. Można wykorzystać je do stworzenia zabudowanych półek i regałów, ozdobić nimi wszystkie ściany lub tylko część jednej – na przykład zagłówek łóżka. Sprzedawane są białym neutralnym kolorze, co ułatwia ich pomalowanie i tym samym lepsze dopasowanie do wystroju wnętrza.

Czemu warto zamontować płyty 3D?

Płyty 3D nie tylko świetnie wyglądają, ale też mają wiele zalet czyniących z nich funkcjonalne i łatwe w montażu rozwiązanie. Ich najważniejszym atutem jest stosunkowo niewielka waga, zapewniająca dobre trzymanie się ściany i ułatwiająca montaż. Gips jest ponadto odporny na uszkodzenia mechaniczne, co oznacza, że w warunkach normalnego użytkowania na pewno nie dojdzie do ukruszenia czy wgniecenia któregoś z paneli.

Tego typu dekoracje okazują się też doskonałym uzupełnieniem zabezpieczeń przeciwpożarowych. Cechują się niskim poziomem palności, dzięki czemu mogą znacznie opóźnić rozprzestrzenianie się ognia. Ich niewielka, rzadko przekraczająca 5 centymetrów, grubość, sprawia natomiast, że zabierają niewiele metrażu pomieszczenia. Warto wspomnieć też o ich zdolności do odprowadzania wilgoci – po montażu ściany oddychają, co pozwala uniknąć ich zaparowania.

Płyty 3D – jak poprawnie je zamontować?

Montaż płyt 3D nie jest najtrudniejszym zadaniem, ale osobom, które nigdy wcześniej nie wykonywały podobnych prac może przysporzyć pewnych trudności. Jeśli mamy zdolności technicznych, a wizja samodzielnego położenia paneli nas przeraża, najlepiej zrobimy zatrudniając fachowca. Jeżeli nie – możemy przystąpić do dzieła. W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże. Ściana powinna być czysta, idealnie równa i niepomalowana – płyty najlepiej trzymają się cementowo-wapiennego lub gipsowego tynku. Powinniśmy ponadto ją zagruntować, stabilizując w ten sposób wilgoci.

Do montażu paneli używa się kleju do płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli elementy mają pokryć tylko część ściany od pewnej wysokości, by zabezpieczyć się przed ich osuwaniem podczas schnięcia kleju, należy użyć listwy startowej. Nie zapominajmy też, że do obróbki (np. szlifowania, fugowania czy malowania) możemy przystąpić co najmniej po 24 godzinach od ich położenia.