Smart ABS – filament stworzony do designerskich zastosowań

0
1623

Wystrój domu to nie tylko akcesoria kupione w modnych sklepach i popularnych sieciówkach budowlanych. To także projekty w stylu DIY, które można wykonać samodzielnie – również przy pomocy technologii druku 3D.

 

Właściwości dekoracji wydrukowanych w 3D

Projektanci wnętrz w technologii druku 3D najbardziej doceniają niespotykaną do tej pory swobodę designu. Projektowane przez nich elementy mogą mieć finezyjne i zarazem skomplikowane kształty – dobrej klasy drukarka 3D będzie w stanie je odwzorować bez najmniejszego problemu.

Warto także wspomnieć o parametrach technicznych wydruków, które są nie mniej imponujące. Ich powierzchnia jest gładka i niemal całkowicie jednolita. Co więcej, można ją dowolnie obrabiać – szlifować, malować, a nawet nawiercać. Dodatkowo filamenty wykonane z tworzyw sztucznych można ze sobą łączyć przy pomocy tradycyjnych preparatów klejących. Wydruki są także wytrzymałe mechanicznie i odporne na wszelkie uszkodzenia i zarysowania.

 

Kolorowy druk 3D

Designerzy chwalą także ogromną paletę kolorów, jaką zapewniają czołowi producenci materiałów. Filamenty zasilające drukarki 3D występują wielu odcieniach, dzięki czemu można bez problemu dobrać je zgodnie z pierwotnym zamysłem artysty i stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.

Nie bez znaczenia jest także koszt związany z drukowaniem w 3D. W porównaniu do innych metod produkcyjnych, takich jak na przykład formowanie wtryskowe, druk 3D jest znacznie tańszy, ponieważ nie wymaga wykonywania żadnych form odlewniczych.

 

W jaki sposób drukarka 3D może pomóc w udekorowaniu domu?

Największą zaletą, jaką oferuje technologia druku 3D, jest możliwość stworzenia praktycznie dowolnych dekoracji – poczynając od ozdobnych wazonów i doniczek, przez finezyjne pojemniki, a kończąc na kloszach do lamp, które artystycznie przepuszczają światło żarówki, imitując tym samym dipylońskie wzory. Ważne jest jednak, by do drukowania kloszy wybrać odpowiedni materiał, jakim może być popularny Smart ABS. Filament ten posiada podwyższoną odporność na działanie wysokich temperatur i tym samym wykonanemu z niego kloszowi nie grozi odkształcenie, nawet gdy stosuje się tradycyjne oświetlenie żarnikowe.

 

Dobry materiał to podstawa udanych wydruków

Technologia druku 3D wymaga stosowania sprawdzonych filamentów. Pozwalają one uzyskać estetyczny wydruk o jednolitej powierzchni oraz zapewniają bezproblemowy przebieg całego procesu. Co więcej, wysokiej klasy filament produkowany jest z wysokiej jakości materiałów, które minimalizują problem samoczynnego kurczenia się drukowanego elementu i odspajania się od łoża drukarki.

Dodatkowo dobrej jakości materiał korzystnie wpływa na kondycję samego sprzętu – nie zapycha dyszy głowicy drukującej, ani nie nadwyręża układu ekstrudera. Warto także wspomnieć o kolejnej korzyści płynącej ze stosowania wysokiej klasy filamentów, jaką jest znaczące ograniczenie emisji szkodliwych oparów.

Najlepszym tego przykładem może być produkt marki Spectrum – smart ABS. Filament ten cechuje się bardzo niskim stopniem skurczu, co umożliwia stosowanie go nawet w drukarkach niewyposażonych w komorę odpowiadającą za utrzymywanie stałej temperatury roboczej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu do jego produkcji najwyższej jakości surowców. Pozwala to także ograniczyć wydzielanie się lotnych związków, które podrażniają drogi oddechowe osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie drukarki 3D.