Szkło i ceramika na Dolnym Śląsku

0
2048
Szkło i ceramika na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk słynie z wielu wspaniałych zabytków, historii oraz bogaty jest w genialne osobowości. Już od dłuższego czasu nie kupuje się ręcznie wykonywanych naczyń, ale najczęściej kupuje się gotowe zestawy ze sklepów. Jednak znajdzie się spora ilość fanów ręcznie wykonywanych naczyń. Co prawda mała część mieszkańców posiada ręcznie wykonywane naczynia, ale na pewno są one bardzo dużą częścią regionalnej kultury. Idealnym tego dowodem jest Galeria Sztuki i Ceramiki, która znajduje się przy Pl. Kościuszki we Wrocławiu. Jako jedyna instytucja prezentuje wyjątkowe szkło artystyczne, studyjne i użytkowe oraz ceramiczne.

Wydział Ceramiki i Szkła

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu posiada w swojej ofercie Wydział Ceramiki i Szkła, to właśnie tam młodzi studenci kształcą się zakresie tej pięknej i trudnej umiejętności. Oprócz projektowania ceramiki i szkła, uczą się też konserwacji i rekonstrukcji. Na tym wydziale są prowadzone studia tylko i wyłącznie w trybie dziennym stacjonarnym. Prawdopodobnie taka decyzja zapadła ze względu na sporą ilość wiedzy, którą należy przyswoić aby wspaniale radzić sobie z tą nową umiejętnością. Gdyby ktoś chciał wcześniej sprawdzić swoje siły w ceramice, może zrobić to na wielu warsztatach organizowanych dla dzieci jak i dorosłych. Warsztaty organizowane są na terenie Wrocławia i skierowane są przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Jest to wspaniała forma rozrywki i rozwoju dla każdego, która pozwala sprawdzić się w tej nowej umiejętności oraz z bliska poznać kulturę Dolnego Śląska i samego miasta Wrocławia. W tym celu warto wynająć apartamenty we Wrocławiu.

Huta Szkła

Na Dolnym Śląsku można odwiedzić wspaniałą hutę szkła, która znajduje się w Tomaszowie Bolesławieckim. Jest to dokładniej huta szkła artystycznego. Jest to idealne miejsce na wycieczkę szkolną, wyjazd rodzinny czy nawet prywatny wyjazd w ramach ciekawości. Huta Szkła Borowski, jest czynna tylko kilka godzin w ciągu dnia, więc warto wybrać się tam w godzinach porannych. Wstęp do tego wyjątkowego miejsca jest płatny, ale za to opłacalny. Na miejscu można podziwiać oryginalne szklane przedmioty, a nawet artystów w trakcie ich pracy. Hutnicy w trakcie pracy noszą ochronne rękawice, ponieważ konstruowanie tych przedmiotów wymaga sporej temperatury szkła, dopiero wtedy swobodnie można formować jego kształty.

Bolesławiec

Dolnośląska ceramika podbija serca zagranicznych klientów. W Bolesławcu produkuje się sporą ilość naczyń, które trafiają do Japonii, Korei, a nawet Ameryki. Kilkadziesiąt małych zakładów z Bolesławca musiało jakiś czas temu zainwestować w nowe technologie i najlepszych wzorników, aby podołać ilości zamówionych naczyń.Taka ilość zamówień i zdecydowana ilość zadowolonych klientów, świadczą o tym, że na Dolnym Śląsku wykonuje się najpiękniejsze i wysokiej jakości naczynia. Klienci wyraźnie chwalą je nie tylko za wygląd, ale za praktyczne zastosowanie. Tradycyjne kolory naczyń cieszą oko zagranicznych klientów i wcale nie zamawiają ich w uproszczonych wzorach. Bardzo cenią sobie tradycje Dolnego Śląska.