Taras – pomysły na aranżacje

0
1615
Taras - pomysły na aranżacje

Wakacje wkraczają w końcową fazę – coraz krótszy dzień i chłodniejsze noce. W ostatnie dni lata, mimo że nadal przeważa tropikalna temperatura, to w powietrzu czuć delikatną woń nadchodzącej jesieni. Ostatnie letnie wieczory najlepiej spędzić na łonie natury bądź domowym tarasie lub balkonie, przyglądając się gwieździstemu niebu.

Pozostając przy tarasie (ewentualnie balkonie), miejsce to powinno być atrakcyjne, gdyż otoczenie, w którym wypoczywamy ma cieszyć oko oraz koić nasze zmysły. Aranżacja ponadto powinna spełniać cechy funkcjonalne.

Tworząc przestrzeń tarasową, musimy zastanowić się jak ma ona docelowo wyglądać. Obecnie znacznie popularniejszy jest taras niski, który daje większe możliwości integracji domu z ogrodem, jednakże jeśli jesteśmy tradycjonalistami możemy wnieść go wyżej od gruntu, używając na przykład desek.

Druga kwestią jest umiejscowienie tarasu. Jeśli zaprojektujemy go od strony południowej będzie on w słoneczne dni mocno naświetlony, natomiast północne umiejscowienie spowoduje, że jego powierzchnia będzie mocno zacienione, co za tym idzie chłodna. Znacznie racjonalniej zdecydować się na wschód lub zachód – wtedy taras będzie nasłoneczniony w określonych porach dnia.

Dodatkowo taras możemy upiększyć kwiatami lub pnączami, które stworzą niepowtarzalny klimat, ale także dadzą dodatkowy cień w upalne dni.

Taras oraz przestrzenny balkon idealnie komponują się z kamieniem dekoracyjnym, który nadaje im niepowtarzalnego charakteru. Ciekawe propozycje aranżacji proponuje Stone Master, mający w swej obecnej ofercie kamienie przeznaczone do zastosowania w tego typu powierzchniach – https://www.stonemaster.pl/oferta/kamien-na-taras/.

Pierwszy z nich to inspirowany wczesnym budownictwem europejskim, Nebrasca Caramel. Jeśli chcemy stworzyć przytulne wnętrze o rodzinnym charakterze, to będzie to strzał w dziesiątkę. Natomiast ciepłe barwy dużych elementów kamiennych sprawią, że pomieszczenie przybierze cech solidności.

Druga propozycja to Portina Caramel. Kamień o barwach równie ciepłych co Nebrasca Caramel, jednakże rozmiarowo mniejszy i o regularniejszej strukturze. Portina Caramel świetnie komponuje się z wszelką roślinnością, nadając miejscu niepowtarzalny rustykalny klimat.

Ostatnim produktem jest deska tarasowa, która w rzeczywistości jest… kamieniem. Wood Brown to kamień do tarasu, który imituje ciemne drewno. Głównymi zaletami tego modelu są: trwałość na wpływ czynników atmosferycznych oraz łatwość pielęgnacji.

Pomysłów na taras jest wiele. Sztuką jest wybrać aranżację, która będzie zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna.