W jakim stylu zaprojektować kawiarnię, by zarabiała?

0
1990
W jakim stylu zaprojektować kawiarnię, by zarabiała

W dzisiejszych czasach biznes kawiarniany może przynieść spełnienie, zadowolenie i spore zyski. Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu w tej branży jest nie tylko pyszna świeża kawa czy też smaczna szarlotka podawana z domowej roboty lodami. Dziś liczy się coś więcej. W morzu nowopowstających lokali należy się wyróżnić. A czym najlepiej to zrobić, jeśli nie ciekawym wystrojem kawiarni?

Wiele osób, które biorą się za biznes oparty na prowadzeniu kawiarni, po jakimś czasie odpada z gry. Wszystko przez brak pomysłu i oryginalnego konceptu, dzięki któremu Goście odwiedzą miejsce z czystej ciekawości, zasmakują się w przysmakach z menu, a później… powrócą, zachęcając do wizyty swoich znajomych oraz rodzinę. Jeśli już na samym początku nie zainteresujemy Gości wystrojem kawiarni oraz całą identyfikacją wizualną miejsca, raczej nie możemy liczyć na tłumy walące drzwiami i oknami, by spróbować naszej świeżo mielonej kawy czy też gorących, słodkich przekąsek.

Projekt kawiarni powinien współgrać z ideą miejsca oraz jego przeznaczeniem. Nie można przecież zaprojektować kawiarni stworzonej dla rodzin z dziećmi w stylu zbliżonym do eleganckich włoskich czy francuskich wnętrz. W tym konkretnym przypadku powinniśmy postawić na styl domowy, zaciszny, przytulny i pełen kolorów – tak, by współgrał z rodzinnym, wesołym klimatem.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam style, w jakich najlepiej jest zaprojektować kawiarnię, by gromadziła Gości i generowała zyski.

STYL NOWOCZESNY – projekt na miarę naszych czasów

Projekt restauracji od Studio Loko

STYL NOWOCZESNY – projekt na miarę naszych czasów

Projekty kawiarni utrzymane w stylu nowoczesnym to bardzo dobra koncepcja dla miejsc uniwersalnych, aczkolwiek nastawionych na odbiorców świadomych i podążających z duchem czasu. Zazwyczaj nakierowane są na Gości biznesowych, młodych lub postępowych.

Styl ten wyróżniają przede wszystkim obecność materiałów i kolorów kojarzących się z nowoczesnością. W cenie będą tu lśniące, srebrne, metalowe oraz szklane aranżacje. To one stworzą charakter kawiarni i zbudują niepowtarzalny klimat. Ściany warto utrzymać w stonowanej kolorystyce – sprawdzi się tu uniwersalna szarość, biel oraz czerń. Dla ocieplenia nieco tego wnętrza warto zastosować drewniane dodatki (albo i nawet całą podłogę!), a dla przełamania kontrastu barwnego – ozdoby utrzymane w intensywnych odcieniach (takie jak na przykład żółte wazony czy żywe zielone rośliny).

STYL KLASYCZNY – powrót do korzeni

Kawiarnia utrzymana w stylu klasycznym to niełatwy orzech o zgryzienia. Można tu bowiem popaść w bezguście oraz brak wyczucia. Nie wszystko, co wykonane z drewna i utrzymane w brązowej lub złotej kolorystyce, będzie modne. W tym wypadku warto zapytać o pomoc profesjonalnego architekta wnętrz.

Kawiarnie klasyczne przyciągną do nas głównie starszą Klientelę, która ceni sobie elegancję, luksus oraz tradycyjne rozwiązania dekoratorskie. Nie warto jednak popadać w skrajności. Młodsi Goście, którzy lubią ciekawe, klasyczne wnętrza, również odnajdą się w tego typu kawiarni.

Na styl klasyczny składają się głównie masywne meble (w postaci komody czy ozdobnych stolików i krzeseł), drewniana zabudowa, kolorystyka stonowana aczkolwiek utrzymana w ciepłych odcieniach, bogato zdobione żyrandole i dodatki takie jak obrazy na ścianach, donice z roślinami czy też zabytkowe kinkiety. Warto zadbać również o obecność świec i dywanów, by wizualnie ocieplić lokal.

STYL DOMOWY – miło przytulnie i w dobrym stylu

STYL DOMOWY – miło, przytulnie i w dobrym stylu

Bardzo popularny ostatnimi czasy stał się styl domowy w kawiarniach, o którym wspominaliśmy we wstępie. Projekty tego typu nie należą do najłatwiejszych, ale z pewnością przynoszą ciekawe efekty. Styl domowy skierowany jest głównie do rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Bardzo często zauważyć w lokalach tego typu można również młodzież czy starszych Gości.

Projekty kawiarni w stylu domowym zakładają głównie przytulność, przyjazny klimat oraz jasną kolorystykę. Warto zastosować jasne, pastelowe barwy (na ścianach i nie tylko), dodatki w postaci poduszek, koców oraz stylowych pluszowych ozdób, meble z jasnego lub bielonego drewna oraz ciepłe, przyjazne oświetlenie w postaci nowoczesnych lamp stojących i wiszących.

Projektując kawiarnie w stylu domowym nie należy zapominać o funkcjonalności. Skoro nastawione są na rodziny z małymi dziećmi, warto zadbać o mały plac zabaw (strefę z zabawkami i kolorowankami) oraz miejsce do przewijania w toalecie.