Wady i zalety ogrzewania podłogowego

0
1185
Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Decyzja o rodzaju ogrzewania domu jest bardzo istotna ze względu na konsekwencje jakie za sobą pociąga. Jest to inwestycja, która wiąże się z dużymi kosztami i dlatego warto dogłębnie ją przemyśleć. Różnica pomiędzy ogrzewaniem tradycyjnym, grzejnikowym a ogrzewaniem podłogowym jest oczywista już na pierwszy rzut oka.

Niemniej każdy wybór ma swoje słabe i mocne strony. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was listę najistotniejszych wad i zalet ogrzewania podłogowego i mamy nadzieję, że okaże się ona pomocna w podjęciu najlepszej dla Was decyzji.

Zalety ogrzewania podłogowego

Niekwestionowanym plusem ogrzewania podłogowego jest to, iż przekazuje ono znakomitą większość ciepła poprzez promieniowanie. Dzięki czemu nie generuje ruchu powietrza jaki powstaje przy ogrzewaniu grzejnikowym a przez to nie unosi się kurz. Dlatego tez ogrzewanie podłogowe jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię. Nadmierna cyrkulacja powietrza nie występuje również dzięki temu, że temperatura powierzchni grzewczej jest stosunkowo niska.

Kolejnym plusem jest niewątpliwa oszczędność zużywanej energii. Podgrzewana podłoga daje na tyle poczucie ciepła, iż temperaturę w ogrzewanym przez nas pomieszczeniu możemy zmniejszyć aż o 2°C. Jest to spora oszczędność w skali rocznej, ponieważ może wynosić nawet 11%. Następnym atutem jest również większa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, które ogrzewamy podłogowo. Wpływa to bardzo korzystnie na samopoczucie mieszkańców oraz niweluje prawdopodobieństwo problemów z układem oddechowym z powodu przesuszonego powietrza.
Niezaprzeczalnym pozytywem ogrzewanie podłogowego jest harmonijny rozkład temperatury, którego jest ona gwarantem.

Dla naszego samopoczucia bardziej korzystne jest, jeżeli wyższa temperatura jest przy podłodze, czyli na poziomie naszych stóp, które najczęściej marzną podczas ogrzewania grzejnikowego. Przy podłogówce zaś nasze stopy przebywają w optymalnej temperaturze, a w okolicach głowy ta jest odrobinę niższa. Wpływa to zdecydowanie lepiej na nasze samopoczucie. Zaletą podłogówki jest również to, iż oddaje ona ciepło równomiernie, całą powierzchnią podłogi. Sprawdza się to świetnie przede wszystkim w pomieszczeniach charakteryzujących się dużą powierzchnią, na przykład w obszernych salonach czy holach.

Ogrzewanie podłogowe, które jest niewidoczne dla oka jest świetną opcją jeśli bierzemy pod uwagę projektowanie wnętrz. Zazwyczaj przy ogrzewaniu grzejnikowym przestrzeń wokół okna jest pozostawiana ze względu na obecność kaloryfera. Gdy on znika możliwości dekoracyjno-funkcjonalne tej części pomieszczenia wzrastają. Dlatego posiadacze niewielkich pomieszczeń mogą również rozważyć ogrzewanie podłogowe, właśnie ze względu na możliwość zaoszczędzenie miejsca i efektywne zagospodarowanie miejsca, również tego pod oknem.

W kontekście planowania rozkładu rur pod podłogą oraz późniejszego układu mebli również warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najlepiej nie prowadzić rur w miejscach, gdzie planujemy postawić ciężkie i masywne meble, ponieważ ogrzewanie pomieszczenia może być wtedy mało efektywne. Z drugiej strony zostawianie konkretnego miejsca na meble na wiele lat może później okazać się kłopotliwym ograniczeniem, gdy zamarzy nam się zmiana wystroju pomieszczenia. Dlatego doradzamy, aby rozłożyć rurki ogrzewania podłogowego na całej powierzchni a później starać się wybierać meble na nóżkach, które posiadają ten dodatkowy atut, że nie trzeba ich odsuwać, aby zetrzeć pod nimi kurz.

Wady ogrzewania podłogowego

Dużym minusem ogrzewania podłogowego jest to, iż w chwili awarii trzeba skuć dany fragment posadzki, zaś po usunięciu usterki na nowo trzeba zalać otwór betonem. Do kosztów naprawy czasem trzeba doliczyć koszt zakupu na przykład nowych płytek, jeśli trafi na podłogę łazienkową bądź kuchenną. Należy też wziąć pod uwagę wyłączenie danego pomieszczenia z użytku na czas naprawy, której czas może potrwać nawet do kilku tygodni. Pamiętajmy jednak, że uszkodzenia rur wymagające tak radykalnej interwencji nie zdarzają się zbyt często.

Jeśli marzy się Wam puchaty dywan na zimowe wieczory rozgrzany dodatkowo ciepłem z podłogówki, to niestety musimy Was rozczarować… Tego typu ogrzewanie powoduje ograniczenia w wyborze wykładzin oraz podłóg, a także ogranicza wybór dywanów. Należy wybierać materiały dobrze przewodzące ciepło. Należą do nich z cała pewnością na przykład ceramika lub kamień. Jeśli zależy nam na drewnianej podłodze, to jest to również możliwa opcja, ale najlepiej wybrać klepki o niezbyt dużej grubości. Znajdziecie również na rynku specjalistyczne wykładziny, które spokojnie będziecie mogli zastosować w swoim domu nawet przy podłogówce.

Minusem również jest wyższy koszt montażu instalacji ogrzewania podłogowego. Jeśli porównamy go z kosztem założenia instalacji grzejnikowej, to okazuje się, iż różnica ceny może sięgać około 35%.

Dwa w jednym, czyli plusy i minusy

Warunkiem podstawowym do założenia ogrzewania podłogowego jest dobrze ocieplony dom, inaczej straty cieplne będą ogromne. Temperatura podłogi nie może przekraczać 26°C, wyjątkiem są łazienki, gdzie temperatura graniczna wynosi 30°C. Dlatego też domu, który nie posiada odpowiedniej warstwy izolacyjnej nie uda nam się ogrzać przy użyciu samej podłogówki. Zanim zdecydujecie się na ten rodzaj ogrzewania rozważcie wykonanie ocieplenia budynku. Jest to koszt, który ostatecznie zwróci się podczas późniejszych lat ogrzewania budynku, dlatego trudno nazwać to jednoznacznie minusem. Poniesiecie koszty na początku, ale finalnie inwestycja ta się opłaci.

Minusem i plusem jednocześnie jest tak zwana bezwładność cieplna. Dzięki warstwowości konstrukcji podłoga nagrzewa się dłużej, ale i dłużej stygnie. Trudniejsze jest zatem sterowanie temperaturą. Natomiast jeśli używacie do ogrzewania pompy ciepła, to bezwładność cieplna staje się atutem. Nie posiadając zbiornika buforowego możecie magazynować energię w posadzce bezspoinowej w trakcie niższej taryfy elektrycznej.

sterownikitech.pl