Zamknij się … czyli co nieco o drzwiach

0
802
handsome young man installing Double Sliding Patio Door in a new house construction site

Tytuł brzmi dość przewrotnie, bo tak naprawdę producenci i handlowcy nawołują do otwarcia się na bogatą ofertę drzwi, która zadowoli nawet najwybredniejszego klienta. Ale jakie drzwi wybrać, żeby były solidne, trwałe, a jednocześnie stanowiły niebanalny element dekoracyjny naszego mieszkania lub domu?

Drzwi zewnętrzne – czym się kierować przy wyborze?

Wybierając  drzwi zewnętrzne należy określić, jakie standardy muszą  spełniać. Zapewne ich podstawowymi  funkcjami będą: doskonała izolacja termiczna i akustyczna oraz skuteczne zabezpieczenia antywłamaniowe. Ale niebagatelne znaczenie ma również ich wygląd. Muszą  się pięknie prezentować, harmonizować z rodzajem i kolorystyką elewacji oraz nawiązywać do stylistyki wnętrza. Warto też  zwrócić uwagę na detale konstrukcyjne i materiały, z których zostały zrobione. W nowoczesnym  budownictwie najgustowniejsze będą proste, płaskie  drzwi  o solidnej konstrukcji z przeszkleniami lub bez, wykonane z  aluminium lub ze stali. Dla uniknięcia sztampowości można pokusić się o oryginalny wariant naświetli lub niebanalną  kolorystykę. Do budynków stylizowanych na stare dworki lepiej pasują  tłoczone drzwi drewniane o zróżnicowanej ornamentyce z dekoracyjnymi portalami i misternie rzeźbionymi klamkami. Dodatkowym elementem ozdobnym może być mosiężna kołatka lub stylizowane okucia.

Drzwi wewnętrzne – co komu pasuje?

Tutaj kłaniają się dwa podstawowe standardy: stylistyka i funkcjonalność. Nowoczesne wnętrza kochają drewno połączone ze szkłem i metalem. Hitem rynkowym są obecnie drewniane drzwi wewnętrzne  bezprzylgowe, częściowo wypełnione przezroczystymi lub matowymi przeszkleniami. Ich skrzydła tworzą wraz z ościeżnicą jednolitą płaszczyznę, toteż doskonale nadają się do pomieszczeń wąskich i niedoświetlonych. Podobnym rozwiązaniem są drzwi przesuwne. Połączenie szklanej tafli z metalową konstrukcją sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim, industrialnym czy hi-tech. Nie dość, że zapewniają wnętrzom ogrom światła, to jeszcze stanowią niebanalny element dekoracyjny. Do stylu rustykalnego najlepiej pasują drzwi pokojowe  pełne lub frezowane. Tutaj zagrają przede wszystkim barwy: biel i pastele oraz subtelne srebrne lub złote zdobienia.

Kupując drzwi, nie sugerujmy się wyłącznie modą, ale kubaturą urządzanych pomieszczeń. Jeżeli wnętrza są przestronne, można sobie pozwolić na rozmach, ale przy niedużych powierzchniach trzeba mieć na względzie przede wszystkim możliwości aranżacyjne. Oczywiście nie może to być okupione rezygnacją z odpowiedniej stylistyki. Trzeba jednak przy wyborze drzwi mieć świadomość pewnych ograniczeń.

EkoBud – najwyższej jakości drzwi.