Zastosowanie piaskowca

0
1789
Zastosowanie piaskowca

Piaskowiec to bardzo zwięzła i drobnoziarnista skała osadowa, którą wydobywa się praktycznie wszędzie, nawet w Polsce. Można wyróżnić trzy typy takiej skały. Pierwszy z nich to piaskowiec kwarcowy, który głównie składa się z kwarcu, bo aż z 80%, następny typ to piaskowiec arkozowy, czyli bogaty w skalenie. Drugi typ piaskowca przyjmuje kolor szary, różowy lub czerwony. Trzeci typ to piaskowiec szarogłazowy, występują tam okruchy skał magmowych, jest on ciemnej barwy, czasami nawet szarozielonej lub czarnej. Takie skały powstają w wyniku cementacji piasku z wietrzenia skał za pomocą spoiwa.

Kamień ogrodowy

Piaskowiec jest wykorzystywany na bardzo wiele sposób, jedno z jego zastosowań występuje w ogrodnictwie. Dzięki jego ogromnej wytrzymałości można tworzyć rozmaite kształty, które udekorują ogrody. Ze względu na specyficzny wygląd tej skały i jej wytrzymałość oraz uniwersalność, można zastosować ją do praktycznie stworzenia wszystkiego co potrzebne w ogrodzie. Na pewno bardzo pięknie prezentują się wykonane z piaskowca wykończenia basenów czy nawet fontanny. Wiele osób jest też zachwyconych wyglądem stołów czy ławek. Oczywiście nie zabraknie donic, a nawet rzeźb.

Elementy brukarskie z piaskowca

Jako że wiadomo, że piaskowiec odnajduje się doskonale w ogrodnictwie, można się było spodziewać, że znajdzie swoje zastosowanie również w brukarstwie. Kostki takie są bardzo wytrzymałe i prezentują się wyjątkowo elegancko, po taki materiał sięga co raz większa liczba osób, podobno są one oznaką ekskluzywności. Można zastosować tę kostkę w formie łupanej, otaczanej lub ciętej, wszystko zależy od tego jak ma wyglądać końcowy efekt. Na pewno kostka brukowa nadal będzie przedstawiać charakterystyczne cechy piaskowca, tak aby było wyraźnie widać, że to właśnie ten materiał. Bardzo dobrze sprawdza się do tworzenia podjazdów czy chodników, ze względu na swoją ogromną wytrzymałość. Walory kolorystyczne kostki brukowej mogą zaintrygować nie jedną osobę, dlatego chętnie są wykorzystywane do odważnych projektów i proponowane ludziom, którzy nie boją się wyzwań i cenią sobie elegancję.

Parapety z piaskowca

Parapety z piaskowca (http://piasmar.com/parapety-z-piaskowca)  to jedne z najbardziej wytrzymałych parapetów, które cieszą oko przez kilka lat nawet w nienaruszonym stanie. Można je stosować zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Oprócz wytrzymałości posiadają one jeszcze jedną wspaniałą cechę. Kolorystyka takich parapetów jest bardzo specyficzna, wspaniale więc prezentują się one w prostych eleganckich wnętrzach. Śmiało można używać tego materiału do stworzenia parapetów w prawie każdym wnętrzu, przez swoją prostotę, posiadają czarujący wygląd, który zadziwi nie jednego gościa w danym domu. Jeżeli ktoś szuka prostego i długoterminowego rozwiązania, to gorąco można polecić właśnie parapety z piaskowca.