Jak i kiedy nawozić pomidory?

0
649

Własne pomidory z ogródka smakują znacznie lepiej niż te, które można kupić w sklepach czy na targu. Można je uprawiać w szklarni lub na zewnątrz na grządkach, ale należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu. Jak i czym nawozić pomidory, by wyrosły soczyste i jędrne?

Czy konieczne jest nawożenie pomidorów?

Każdy ogrodnik wie, że gleba po pewnym czasie jest wyjałowiona i należy ja nawieźć. Szczególnie jest to ważne w okresie wiosennym przed sadzeniem, choć oczywiście wszystko zależy od uprawy i warunków, jakie panują w danym miejscu. Jeśli chodzi o pomidory, to nie są one wymagającymi roślinami, ale z drugiej strony należy pielęgnować je podczas wzrostu. Ważne jest również nawożenie, gdyż potrzebują one odpowiednich składników odżywczych, by rosły zdrowe, duże i soczyste. Inaczej wygląda nawożenie roślin uprawianych w gruncie, a inaczej w doniczkach na balkonie czy tarasie. 

Nawóz do pomidorów gruntowych

Przygotowanie grządki pod pomidory wymaga nie tylko przekopania ziemi, ale też dostarczenia do niej związków organicznych. W tym wypadku warto wybrać kompost lub obornik, które są bogate w mikroelementy. Kompost oczywiście należy stosować wiosną przed wsadzeniem roślin do gleby. Czy jednak jednokrotne nawożenie wystarczy? Z racji tego, że podczas wzrostu pomidory wykazują dość duże zapotrzebowanie na składniki, to należy tę czynność powtórzyć. Niedobory objawiają się najczęściej w postaci żółtych liści. W takim wypadku najlepszy będzie nawóz do pomidorów mineralny. Stosuje się go najczęściej już trzy tygodnie po wsadzeniu roślin do gleby, a następnie co mniej więcej dwa tygodnie według zaleceń producenta dokłada się nawozu, by pomidory rodziły soczyste owoce. 

Uprawa pomidorów w doniczkach

Coraz więcej osób, które nie mają ogródka, uprawiają rośliny na balkonach lub parapetach. W przypadku pomidorów jest to także możliwe, ale należy zadbać o ziemię oraz składniki odżywcze, których w niewielkiej doniczce zawsze będzie brakować. Mała objętość podłoża sprawia, że niedobory mogą uszkodzić rośliny, a tym samym nie będą one owocować. Warto więc sięgnąć po specjalne preparaty, które zawierają skoncentrowaną dawkę składników odżywczych, w tym przede wszystkim magnez, wapń, miedź i mangan. Idealnym rozwiązaniem będzie płynny nawóz do pomidorów, który łatwo się aplikuje. 

Jakich nawozów używać do uprawy pomidorów?

W sklepach ogrodniczych można znaleźć nawozy do pomidorów jedno- i wieloskładnikowe. Wśród najpopularniejszych jednoskładnikowych można znaleźć saletrę amonową, siarczan potasu, a także saletrę wapniową. Takie nawozy są polecane ogrodnikom, którzy potrafią sprawdzić, jakich składników brakuje w glebie. Dla amatorów uprawiających pomidory lepszym rozwiązaniem są nawozy wieloskładnikowe w postaci płynnej. Takie preparaty aplikuje się dużo prościej, a także przyswajalność składników przez rośliny jest dużo szybsza i większa. Można też samodzielnie przygotować gnojówkę z pokrzywy, skrzypu lub mniszka. Wystarczy zalać rośliny wodą, odczekać przynajmniej tydzień i następnie nawozić pomidory rozcieńczonym preparatem. Naturalne nawozy zawierają dużo składników odżywczych i są bezpieczne, o ile będą stosowane zgodnie z zaleceniami. Jeśli ktoś jednak nie ma czasu na przygotowanie gnojówki we własnym zakresie, to oczywiście takie nawozy można także kupić w sklepach ogrodniczych. 

Własne pomidory z ogródka smakują znakomicie, a ich uprawa nie jest wymagająca. Wystarczy odpowiednio przygotować podłoże, dobrać nawóz i można cieszyć się pysznymi dojrzałymi owocami, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.