Ogrzewanie pelletem staje się coraz popularniejsze, dlatego zapotrzebowanie na to ekologiczne paliwo systematycznie rośnie. Nie dziwi zatem fakt, że każdego roku na rynku pojawiają się nowi producenci pelletu. Niestety nie wszyscy oferują pellet dobrej jakości. Zamawianie dużej ilości granulatu od nieznanego producenta może być posunięciem ryzykownym, dlatego w takim przypadku warto złożyć zamówienie na jeden worek i przetestować paliwo w warunkach domowych.
Czym charakteryzuje się pellet drzewny dobrej jakości?
Dobrej jakości pellet poznamy po wyglądzie oraz oczywiście po tym, w jaki sposób się spala. Jeżeli decydujemy się na zamówienie worka do testów, zaraz po otwarciu sprawdzamy jak wygląda granulat. Przede wszystkim powinien nas uderzyć zapach drewna – jeśli pellet pachnie inaczej, chemicznie, z pewnością nie powstał wyłącznie z wyselekcjonowanych, naturalnych składników.
Granulki powinny mieć jednakową wielkość i dość zwartą strukturę – im mniej pokruszonego granulatu i pyłu, tym lepiej. Pellet drzewny dobrej jakości ma jednolitą powierzchnię i kolor. Natomiast ten, do którego produkcji wykorzystano również korę czy płyty drewnopodobne, ma niejednolitą barwę, a niekiedy z łatwością możemy zauważyć w granulacie niesprasowane kawałki płyt wiórowych.
Paliwo dobrej jakości, takie jak pellet drzewny Tarskol, pali się równo i długo. Kocioł na biomasę działa bezawaryjnie i niemal bezobsługowo przez długi czas, podajnik się nie zapycha, a popielnik nie wymaga częstego opróżniania. W pomieszczeniu, w którym znajduje się piec jest czysto i pachnie drewnem, a pozostałe pomieszczenia są ogrzewane do pożądanej temperatury.
Jakość pelletu a pochodzenie surowca
Pellet drzewny warto kupować od producentów, którzy wprost informują, skąd pochodzi wykorzystywany przez nich surowiec. Najczęściej są to odpady tartaczne, czyli takie, które powstają w trakcie obróbki drewna. Może się wydawać, że takie odpady są całkowicie bezużyteczne, tymczasem to właśnie z nich wytwarza się pellet drzewny.
Jeżeli producent pelletu prowadzi własny tartak, ma bezpośredni wpływ na jakość surowca. Wie, czy drewno było zdrowe i wolne od substancji chemicznych (lakiery, farby, impregnaty). Poza tym dba, by zręby i wiórki nie zostały w żaden sposób zanieczyszczone. Tym samym może nadzorować cały proces produkcyjny i przeprowadzać częste kontrole.
Pallet drzewny i jego parametry
Wiedzy na temat jakości pelletu dostarczają także podane przez producenta parametry techniczne. Producent informuje, jaką średnicę ma granulat, jaką ma kaloryczność, wilgotność oraz zawartość popiołu. Pellet najwyższej jakości ma szansę na zdobycie certyfikatu potwierdzającego wysoką wartość opałową. Oczywiście producent, który nie zdołał jeszcze zdobyć certyfikatu, również może oferować pellet drzewny o parametrach spełniających najwyższe normy; paliwo ekologiczne o zerowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W takiej sytuacji pozyskanie certyfikatu jest tylko kwestią czasu.