Własne mieszkanie albo dom to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Staramy się więc urządzić je tak, aby przebywanie w nim było dla nas źródłem przyjemności oraz umożliwiało nam życie w otoczeniu, które kochamy. To, w jakim stylu je wyposażymy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Nie każdy musi mieć jednak jasną wizję swojego lokum. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do specjalistów. Architektura wnętrz jest tą dziedziną ludzkiej aktywności, która wymaga wizji, sporej dawki dobrego smaku oraz umiejętności łączenia różnych rzeczy w jedną spójną całość.
1. Wnętrza, w których mieszkamy
2. Szukajmy rozwiązań na naszą miarę
3. Praca jaką wykonuje projektant wnętrz
4. Specjaliści zawsze w cenie
Wnętrza, w których mieszkamy
Aranżacja wnętrz jest tą zdolnością, która nie każdemu czy też każdej z nas jest dana. Jeśli więc mamy wrażenie, że nie dysponujemy pomysłem na nasze nowe mieszkanie, warto poszukać architekta wnętrz z prawdziwego zdarzenia. Możemy skorzystać z usług wielu potencjalnych specjalistów, którzy ogłaszają się w prasie lub w Internecie. Dobrą opcją może być tutaj zgłoszenie się do kogoś, kto zaprojektował wcześniej, np. wnętrze mieszkania naszych znajomych. Równie ciekawym kierunkiem może być oferta na projektowanie wnętrz pozyskana z sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „architekt wnętrz Warszawa„, by trafić do witryn sieciowych, które umożliwią nam współpracę z konkretnym projektantem lub projektantką przestrzeni do życia. Na ich stronach można będzie obejrzeć bez kłopotu różne aranżacje, które dotychczas zrealizowali. To na pewno pomoże nam w ustaleniu stylu oraz klimatu, w którym dobrze by nam się mieszkało.
Szukajmy rozwiązań na naszą miarę
Dużą pomocą w wyborze odpowiednich rozwiązań mogą być specjalistyczne czasopisma, zarówno te sieciowe jak i papierowe, czy też blogi oraz vlogi fachowo zajmujące się architekturą wnętrz. Współpraca z projektantem wnętrz powinna przynieść nam ostateczny sukces w postaci dobrze zaprojektowanego lokalu. Pamiętajmy, że kolor ścian, dywany, meble, sprzęty AGD, oświetlenie, etc., muszą stworzyć wrażenie spójnej oraz przemyślanej całości. W przypadku takiej pracy trzeba być otwartym na propozycje, jakie ma nam do zaoferowania architekt lub architektka wnętrz. Są to profesjonaliści, którzy dużo wiedzą i z pewnością pomogą nam uniknąć różnych niespodziewanych pułapek, jakie mogą się kryć za zakupem tej a nie innej farby, czy płytek podłogowych. Architekt wnętrz w Warszawie, czy też w Gdańsku na pewno pokaże nam kilka potencjalnych projektów mieszkań, które będzie w stanie opracować na podstawie naszych dokładnych lub bardziej mglistych wytycznych. Służą do tego specjalne programy komputerowe. Dzięki nim jak na dłoni obejrzymy nasz projekt w wirtualnej rzeczywistości.
Praca jaką wykonuje projektant wnętrz
Architekt wnętrz to osoba, która sprawi, że wygląd wnętrza stanie się wyjątkowy, a poszczególne pomieszczenia będą funkcjonalne i stylowe. Projektant wnętrz jest specjalistą w zakresie aranżacji wnętrz domów, mieszkań, powierzchni oraz lokali użytkowych. Zajmuje się wyposażaniem wnętrz w celu zapewnienia wysokiej estetyki aranżowanych pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem.
Zakres prac architekta wnętrz możemy podzielić na następujące etapy:
- Spotkanie z klientem
Na tym etapie projektant spotyka się z inwestorem, słucha i analizuje wszystkie potrzeby klienta. W pierwszej kolejności specjalista pokazuje portfolio swojej dotychczasowej pracy. Dokonuje pomiarów, szacuje jaki będzie nakład pracy, określa ile osób będzie mieszkać na danej przestrzeni, pyta o hobby i zainteresowania wszystkich członków rodziny. Spotkanie kończy się propozycją ceny i terminu. Jeśli klient jest przekonany do oferty, zgadza się na współpracę. W niektórych przypadkach za obopólną zgodą stron projektant może przykotować projekt zdalnie – online. - Przygotowanie układu funkcjonalnego
Projektant przygotowuje projekt, proces ten może trwać od kilku dni do miesiąca. W tym czasie projektant jest w stałym kontakcie z klientem omawiając szczegóły i poszczególne sugestie. Projekt powstaje w kilku etapach: tworzenie szkicu, rysunków, układów funkcjonalnych. Opracowywany jest plan rozmieszczenia mebli, instalacji elektrycznej, rodzaju podłóg itp. - Prezentacja w formie wizualizacji 3D
Po wszystkich korektach projektu projektant zatwierdza ostateczną wersję z klientem, a następnie przedstawia stworzenie przestrzenną koncepcję w formie wizualizacji. Na fotorealistycznej prezentacji 3D klient może zobaczyć możliwe warianty swojego przyszłego projektu w kilku widokach. - Rysunki wykonawcze – opracowanie dokumentacji technicznej
Na tym etapie architekt wnętrz przygotowuje kompletną dokumentację. Oprócz tego projektant przygotowuje kosztorysy, które uwzględniają ilości potrzebnych materiałów. - Nadzór nad realizacją projektu
Zwykle dodatkowa, ale potrzebna usługa. Dokumentacja techniczna jest przekazywana ekipie budowlanej i rozpoczynają się prace nad realizacją projektu. Projektant dba o ścisłe przestrzeganie planu: właściwy dobór materiałów budowlanych, wyposażenia, mebli, akcesoriów itd.
Specjaliści zawsze w cenie
Dobrze by było, gdyby projektant łazienek oraz np. architekt wnętrz w Warszawie, z którego usług zamierzamy skorzystać, był jedną i tą samą osobą. To pozwoli nam na obniżenie kosztów oraz uzyskanie spójnej całości wnętrz w naszym domu. Oczywiście nie zawsze musi tak być, gdyż np. czasem remont łazienki niekoniecznie musi się wiązać ze zmianami w całym mieszkaniu. Możemy więc także bez kłopotu wynająć specjalistę lub specjalistkę tylko i wyłącznie od kuchni albo nietypowego pokoju dla nastolatka. Najważniejsze byśmy otrzymali takie wnętrze, na którym nam zależy i w którym będziemy się zawsze dobrze czuli. Ładny wygląd, odpowiednie materiały oraz funkcjonalność naszego miejsca do życia mają tu kluczowe znaczenie. Warto więc postawić na najlepsze rozwiązania.