Czy warto zatrudnić architekta wnętrz, aby dobrze się czuć we własnym domu?

0
1354

Własne mieszkanie albo dom to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Staramy się więc urządzić je tak, aby przebywanie w nim było dla nas źródłem przyjemności oraz umożliwiało nam życie w otoczeniu, które kochamy. To, w jakim stylu je wyposażymy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Nie każdy musi mieć jednak jasną wizję swojego lokum. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do specjalistów. Architektura wnętrz jest tą dziedziną ludzkiej aktywności, która wymaga wizji, sporej dawki dobrego smaku oraz umiejętności łączenia różnych rzeczy w jedną spójną całość.

1. Wnętrza, w których mieszkamy

2. Szukajmy rozwiązań na naszą miarę

3. Praca jaką wykonuje projektant wnętrz

4. Specjaliści zawsze w cenie

Projektant Wnętrz Warszawa

Wnętrza, w których mieszkamy

Aranżacja wnętrz jest tą zdolnością, która nie każdemu czy też każdej z nas jest dana. Jeśli więc mamy wrażenie, że nie dysponujemy pomysłem na nasze nowe mieszkanie, warto poszukać architekta wnętrz z prawdziwego zdarzenia. Możemy skorzystać z usług wielu potencjalnych specjalistów, którzy ogłaszają się w prasie lub w Internecie. Dobrą opcją może być tutaj zgłoszenie się do kogoś, kto zaprojektował wcześniej, np. wnętrze mieszkania naszych znajomych. Równie ciekawym kierunkiem może być oferta na projektowanie wnętrz pozyskana z sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „architekt wnętrz Warszawa„, by trafić do witryn sieciowych, które umożliwią nam współpracę z konkretnym projektantem lub projektantką przestrzeni do życia. Na ich stronach można będzie obejrzeć bez kłopotu różne aranżacje, które dotychczas zrealizowali. To na pewno pomoże nam w ustaleniu stylu oraz klimatu, w którym dobrze by nam się mieszkało.

Szukajmy rozwiązań na naszą miarę

Dużą pomocą w wyborze odpowiednich rozwiązań mogą być specjalistyczne czasopisma, zarówno te sieciowe jak i papierowe, czy też blogi oraz vlogi fachowo zajmujące się architekturą wnętrz. Współpraca z projektantem wnętrz powinna przynieść nam ostateczny sukces w postaci dobrze zaprojektowanego lokalu. Pamiętajmy, że kolor ścian, dywany, meble, sprzęty AGD, oświetlenie, etc., muszą stworzyć wrażenie spójnej oraz przemyślanej całości. W przypadku takiej pracy trzeba być otwartym na propozycje, jakie ma nam do zaoferowania architekt lub architektka wnętrz. Są to profesjonaliści, którzy dużo wiedzą i z pewnością pomogą nam uniknąć różnych niespodziewanych pułapek, jakie mogą się kryć za zakupem tej a nie innej farby, czy płytek podłogowych. Architekt wnętrz w Warszawie, czy też w Gdańsku na pewno pokaże nam kilka potencjalnych projektów mieszkań, które będzie w stanie opracować na podstawie naszych dokładnych lub bardziej mglistych wytycznych. Służą do tego specjalne programy komputerowe. Dzięki nim jak na dłoni obejrzymy nasz projekt w wirtualnej rzeczywistości.

Praca jaką wykonuje projektant wnętrz

Architekt wnętrz to osoba, która sprawi, że wygląd wnętrza stanie się wyjątkowy, a poszczególne pomieszczenia będą funkcjonalne i stylowe. Projektant wnętrz jest specjalistą w zakresie aranżacji wnętrz domów, mieszkań, powierzchni oraz lokali użytkowych. Zajmuje się wyposażaniem wnętrz w celu zapewnienia wysokiej estetyki aranżowanych pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem.

Zakres prac architekta wnętrz możemy podzielić na następujące etapy:

 1. Spotkanie z klientem
  Na tym etapie projektant spotyka się z inwestorem, słucha i analizuje wszystkie potrzeby klienta. W pierwszej kolejności specjalista pokazuje portfolio swojej dotychczasowej pracy. Dokonuje pomiarów, szacuje jaki będzie nakład pracy, określa ile osób będzie mieszkać na danej przestrzeni, pyta o hobby i zainteresowania wszystkich członków rodziny. Spotkanie kończy się propozycją ceny i terminu. Jeśli klient jest przekonany do oferty, zgadza się na współpracę. W niektórych przypadkach za obopólną zgodą stron projektant może przykotować projekt zdalnie –  online.
 2. Przygotowanie układu funkcjonalnego
  Projektant przygotowuje projekt, proces ten może trwać od kilku dni do miesiąca. W tym czasie projektant jest w stałym kontakcie z klientem omawiając szczegóły i poszczególne sugestie. Projekt powstaje w kilku etapach: tworzenie szkicu, rysunków, układów funkcjonalnych. Opracowywany jest plan rozmieszczenia mebli, instalacji elektrycznej, rodzaju podłóg itp.
 3. Prezentacja w formie wizualizacji 3D
  Po wszystkich korektach projektu projektant zatwierdza ostateczną wersję z klientem, a następnie przedstawia stworzenie przestrzenną koncepcję w formie wizualizacji. Na fotorealistycznej prezentacji 3D klient może zobaczyć możliwe warianty swojego przyszłego projektu w kilku widokach.
 4. Rysunki wykonawcze – opracowanie dokumentacji technicznej
  Na tym etapie architekt wnętrz przygotowuje kompletną dokumentację. Oprócz tego projektant przygotowuje kosztorysy, które uwzględniają ilości potrzebnych materiałów.
 5. Nadzór nad realizacją projektu
  Zwykle dodatkowa, ale potrzebna usługa. Dokumentacja techniczna jest przekazywana ekipie budowlanej i rozpoczynają się prace nad realizacją projektu. Projektant dba o ścisłe przestrzeganie planu: właściwy dobór materiałów budowlanych, wyposażenia, mebli, akcesoriów itd.

Specjaliści zawsze w cenie

Dobrze by było, gdyby projektant łazienek oraz np. architekt wnętrz w Warszawie, z którego usług zamierzamy skorzystać, był jedną i tą samą osobą. To pozwoli nam na obniżenie kosztów oraz uzyskanie spójnej całości wnętrz w naszym domu. Oczywiście nie zawsze musi tak być, gdyż np. czasem remont łazienki niekoniecznie musi się wiązać ze zmianami w całym mieszkaniu. Możemy więc także bez kłopotu wynająć specjalistę lub specjalistkę tylko i wyłącznie od kuchni albo nietypowego pokoju dla nastolatka. Najważniejsze byśmy otrzymali takie wnętrze, na którym nam zależy i w którym będziemy się zawsze dobrze czuli. Ładny wygląd, odpowiednie materiały oraz funkcjonalność naszego miejsca do życia mają tu kluczowe znaczenie. Warto więc postawić na najlepsze rozwiązania.