Od czego zacząć budowę domu?

0
817
Od czego zacząć budowę domu

Oczywiście musimy mieć gdzie postawić dom, dlatego najlepszą odpowiedzią na pytanie: Od czego zacząć budowę domu, jest kupno działki. Odpowiednia działka to ta, która ma niską cenę, dobrą lokalizacje i podłączone media. Gdy już jednak znajdziemy wymarzony kawałek ziemi, powinniśmy zabrać się za kolejną ważną rzeczy – urzędy. Tak. To słowo spędza nam sen z powiek.

Budowa domu

Przede wszystkim musimy dowiedzieć się, czy nasz dom może być postawiony tak, jak sobie tego życzymy. W tym celu zapoznajemy się z dokumentami i planami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Musimy uwzględnić w naszym projekcie wiele rzeczy związanych z ich wytycznymi, na przykład kształt domu czy spad dachu. To bardzo ważna sprawa. Po uzyskaniu ich zgody na budowę domu według naszego projektu, możemy być już częściowo spokojni. Problem robi się wtedy, kiedy po zakupie działki okaże się, że gmina, z braku MPZP na danym terenie, nie zgodzi się na wybudowanie na tej ziemi dosłownie niczego. I takie sytuacje mogą się zdarzyć, a przecież powinniśmy być przygotowani na wszystkie rewelacje. Na odpowiedź można bardzo długo czekać, dlatego przed zakupem warto zapytać się sprzedającego, czy został poinformowany o możliwościach postawienia budynków na sprzedawanym terenie. Być może zdaje sobie sprawę, jaki projekt przejdzie, a jaki zostanie całkowicie odrzucony.

Co przed budową domu?

Oczywiście projekt – jeżeli już nasza sprawa została rozpatrzona pozytywnie i wszystko albo prawie wszystko jest po naszej myśli. Projektowanie domu najlepiej oddać profesjonaliście. Unikniemy wtedy problemów związanych z budową. Warto korzystać z projektów już wykorzystanych, gdyż na sto procent żadne problemy związane z projektem nie będą dotyczyć naszej nieruchomości. Nie zapominajmy od razu o projekcie całej naszej przestrzeni, by od razu wiedzieć, jak ma wyglądać droga dojazdowa, czy na pewno będzie ona odpowiednio zrobiona. To ten etap na wszelkiego rodzaju pomysły i inspirujące rozwiązania problemów projektowych. Sama budowa domu przy tym to nic wielkiego.