Szyby dźwiękochłonne znajdują zastosowanie w budynkach usytuowanych w miejscu, gdzie natężenie hałasu jest znaczące. Dzięki odpowiedniej grubości i folii, która je pokrywa, charakteryzują się znacząco mniejszą przepuszczalnością dźwięku niż zwykłe szyby typu float.
Codzienne przebywanie w hałaśliwym otoczeniu ma negatywny wpływ na samopoczucie. Może także prowadzić do stopniowej utraty słuchu. Na świecie ok. 300 mln ludzi cierpi na niedosłuch. Dlatego też osoby pracujące w miejscach, gdzie natężenie hałasu jest duże, powinny używać słuchawek ochronnych. A co można zrobić, gdy nasze życie dezorganizują dźwięki z zewnątrz? Rozwiązanie stanowią okna izolowane akustycznie.
Jakie szyby dźwiękochłonne są dobre?
Najlepsze szyby dźwiękochłonne to te, które wykorzystują specjalne folie ograniczające przenikanie hałasu z zewnątrz. Jednym z najbardziej skutecznych w tym zakresie rozwiązań jest folia PVB Silence stosowana przez Saint Gobain. Tego typu szkło można wykorzystywać jako szybę pojedynczą (np. w kabinach wyciszających dla tłumaczy symultanicznych) oraz w pakietach szyb zespolonych w budynkach usytuowanych w centrum dużych aglomeracji miejskich czy w pobliżu lotnisk i dworców. Bardzo ważnym elementem okien ograniczających przenikanie do wnętrza pomieszczenia hałasu jest sposób montażu okna wraz z typem ramy okiennej. Przy zastosowaniu szyb dźwiękochłonnych przestrzeń międzyszybowa w oknach dźwiękoszczelnych wypełniona jest argonem, dzięki czemu mają one również bardzo dobrą izolacyjność cieplną.
Jakie właściwości mają szyby dźwiękochłonne?
Szkło dźwiękochłonne zapewnia wysoki komfort akustyczny wewnątrz pomieszczenia niezależnie od usytuowania budynku. Może wchodzić w skład okien dwu- lub trzyszybowych, dzięki czemu jeszcze bardziej efektywnie chroni domowników przed hałasem pochodzącym z zewnątrz. Oprócz izolacji akustycznej szyba dźwiękochłonna może spełniać także inne funkcje, dzięki dodatkowym powłokom nadającym jej unikatowe właściwości. Hartowanie zwiększa wytrzymałość szyb na szok termiczny i zgniatanie oraz sprawia, że szkło jest bezpieczniejsze – w przypadku stłuczenia rozpada się na małe kawałki o obłych krawędziach, dzięki czemu ryzyko skaleczenia jest znacząco mniejsze. W budownictwie energooszczędnym na szkło o podwyższonej izolacji akustycznej nakłada się folie termoizolacyjne i przeciwsłoneczne, które zmniejszają przenikalność ciepła z budynku, a także chronią pomieszczenie przed przegrzaniem. Powłoka przeciwsłoneczna sprawdza się również w przypadku okien z wystawą południową. Orientacja południowa zapewnia największą ekspozycję na działanie energii słonecznej, co w okresie letnim może prowadzić do przegrzania pomieszczenia.
Wysokiej jakości szyby dźwiękochłonne wykorzystuje się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i biurowym. Komfort akustyczny sprzyja efektywnej pracy i odpoczynkowi. Jest podstawą dobrego samopoczucia na co dzień oraz niweluje problemy ze snem i stres, będący przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.