Wyposażenie magazynu

0
1481
Wyposażenie magazynu

Sprawne i bezpieczne przechowywanie towaru nie jest rzeczą prostą. Okazuje się, że nie tylko właściciele dużych firm mogą mieć z tym problem, ale także wielu mniejszych przedsiębiorców. Poniżej zamieściliśmy kilka przydatnych informacji, które mogą ułatwić urządzenie funkcjonalnego i ergonomicznego magazynu.

Jakie regały do magazynu?

Nie każda firma musi posiadać duże pomieszczenia do składowania towarów. W większości przypadków wystarczy zakupić porządne regały magazynowe lub odpowiedni stojak do przechowywania. Wybór regału powinien być uzależniony od typu towaru, który musimy składować.

Regały mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Najbardziej uniwersalne są te wykonane ze metalowych kątowników lub rurek. Są to meble charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i funkcjonalnością. Można je też stosunkowo łatwo przestawiać i transportować – co w wielu przypadkach jest bardzo istotne. Przy kupnie regałów należy pamiętać również o bezpieczeństwie pożarowym, pod tym względem regały metalowe są znacznie lepszym wyborem niż ich drewniane odpowiedniki. 

W sklepach specjalistycznych można zakupić również regały z giętej blachy są to tak zwane regały konturowe. Ich konstrukcja jest wykonana ze specjalnie wyprofilowanej blachy przypominającej z wyglądu stalowe profile. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, wadą natomiast mała wytrzymałość.

Regały magazynowe – nośność i rozmiary

Wybierając w sklepie regały do swojego magazynu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Między innymi trzeba pamiętać o tym, że meble muszą być dostosowane do pomieszczenia, jakim dysponujemy. Na przykład jeśli zakupimy zbyt wysoki regał, nie będziemy go mogli zamontować. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest ilość półek oraz ich maksymalne obciążenie. W przypadku, gdy mamy zamiar przechowywać lekkie przedmioty wystarczy kupić jakiś tani regał o niewielkiej nośności. Jednak, gdy jesteśmy zmuszeni do przechowywania ciężkich towarów trzeba zainwestować w bardziej wytrzymały mebel. Jeśli jest to tylko możliwe warto też wybierać regały z regulowaną wysokością półek. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze można dostosować rozstaw i ilość półek do naszych aktualnych potrzeb.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto skonsultować się ze sprzedawcą, uzyskać informacje dotyczące zarówno nośności całego regału jak i pojedynczej półki. Warto się też dopytać czy wybrany przez nas model może w magazynie stać samodzielnie czy musi być przymocowany do podłożą lub ściany.