Rekuperacja, rodzaje wymienników ciepła

0
1675
Rekuperacja, rodzaje wymienników ciepła

Rodzaje wymienników ciepła w centralach rekuperacyjnych decydują o ich sprawności, dlatego oszczędność całego systemu wentylacji opiera się na zastosowaniu odpowiednio sprawnego systemu.

  Najważniejszą częścią całego systemu rekuperacji jest rekuperator a jego serce to wymiennik ciepła który decyduje o sprawności wymiany ciepła, dlatego warto zapoznać się z jego rodzajami aby dobrze dokonać wyboru. Zasada działania każdego wymiennika jest taka sama czyli przepływ powietrza i wymiana ciepła pomiędzy dwoma strumieniami powietrza. Zobaczmy najpopularniejsze rozwiązania. 

  • płytowe wymienniki krzyżowe – ich konstrukcja polega na ułożeniu naprzemiennych kanalików w których obydwa strumienie przepływają prostopadle do siebie, czyli na krzyż. Sprawność takiego układu to najczęściej 50-70%. Jeśli wymiennik jest poprawnie skonstruowany i wykonany to nie dochodzi do wymiany powietrza pomiędzy obydwoma strumieniami. Najnowsze wymienniki są zbudowane ze specjalnego materiału który pozwala na dodatkowa wymianę wilgoci, wadą tego są specjalne wymagania co do czystości powierza która musi być bardzo wysoka. 
  • płytowe wymienniki przeciwprądowe – konstrukcja bardzo podobna do poprzedniego ale z tą różnicą że kanaliki ułożone są równolegle do siebie a powietrze przepływa w przeciwnych kierunkach, powoduje to że ich sprawność jest wyższa i niekiedy może dochodzić do 90%. W wyższych standardach występuje również odzysk wilgoci. 
  • wymienniki obrotowe lub dokładniejsza nazwa regeneracyjny wymiennik obrotowy. Praca urządzenia polega na tym że wirnik skonstruowany jest z kanalików z cienkiej blachy lub czegoś podobnego. W czasie pracy wirnik obraca się powoli i ma kontakt naprzemiennie z ciepłym i zimnych powietrzem, dzięki czemu dochodzi do wymiany ciepła pomiędzy nimi. Minusem tego jest że dochodzi do niewielkiego przecieku i mieszania się obydwu strumieni, zaletą jest wysoka sprawność oraz to że w standardzie jest odzysk wilgoci. Dużą zaletą jest że dobrej jakości wymiennik obrotowy zapobiega szronieniu i nie jest wymagana nagrzewnica wstępna lub o małej wydajności. 
  • regeneracyjne, periodyczne (rewersyjne) wymienniki ciepła. Sam proces wymiany ciepła jest identyczny jak powyżej. Różnica jest taka że ten wymiennik jest nieruchomy z przepływem powietrza kieruje zespół przepustnic według ustalonego i zaprojektowanego algorytmu. Tutaj również dochodzi do niewielkiego przecieku pomiędzy strumieniami i również można uzyskać dużą sprawność wynoszącą 80-95% 

  W Lublinie ekspertami od odpowiedniego doboru wymienników ciepła do systemu rekuperacji jest firma EkoSan Instal. Rekuperacja Lublin która jest przez nich wykonywana zawsze doskonale zaprojektowana i zainstalowana.