W sklepach specjalizujących się w oprawianiu obrazów, passepartout jest jednym z najbardziej dekoracyjnych elementów, które nadają ilustracji czy fotografii szyku, elegancji i klasy. Jakie są ich rodzaje? W jaki sposób dobierać je do konkretnych prac, które chcemy powiesić na ścianie?
Czym jest passepartout i dlaczego warto stosować go w obrazach?
Passepartout jest cienkim, płaskim kawałkiem kartonika na kształt ramki, który służy jako dodatkowa dekoracja. Oprócz walorów estetycznych, ma również praktyczne zastosowanie – odseparowuje oprawioną pracę od szkła w ramce. Dzięki passepartout obraz lub fotografia są lepiej wykadrowane i przyciągają wzrok osoby patrzącej dokładnie tam, gdzie powinny. Generalnie passepartout służy dwóm celom: zapobieganiu dotknięciu obrazu do szkła oraz nadaniu obrazowi ładniejszej oprawy i poprawieniu jego atrakcyjności wizualnej.
Passepartout – w jakim kształcie występuje najczęściej?
W zależności od preferencji, passepartout może być wycięty na kształt ramki i umieszczony na obrazie lub też ułożony pod obrazem. Rzadziej spotkać można passepartout z więcej niż jednym wycięciem – tego typu ramki służą zazwyczaj oprawieniu rodzinnych fotografii. Generalnie passepartout nie powinno stanowić wizualnej konkurencji dla obrazu i być neutralne pod względem kolorystycznym. Czasem artyści wychodzą z innego założenia, traktując passepartout jako integralną część dzieła sztuki, dekorując ją i zdobiąc techniką tą samą co obraz. Jeśli chodzi o rzadsze rodzaje passepartout sklep specjalistyczny jest w stanie zaproponować egzemplarze o trójwymiarowym efekcie. Jednak tego typu ramki są bardzo nietypowe, toteż spotyka się je rzadko.
Stosowanie passepartout w zestawieniu z klasyczną ramką ma potężny wpływ na wygląd końcowy obrazu.
Fazowanie ozdobnego kartonika może być:
- okrągłe – wewnętrzny narożnik ma zaokrąglony kształt.
- kwadratowe – wewnętrzny narożnik ma kwadratowy kształt.
Z jakich materiałów jest wykonane passepartout?
Passepartout jest wykonane zwykle z najlepszego, bezkwasowego, odpornego na blaknięcie papieru, które nie zawiera włókien drewnianych. Ramki są dostępne w wielu kolorach i odcieniach, a rzadziej w wariancie z nadrukowanym wzorem. Czasem można spotkać passepartout pokryte tkaniną – zwykle jedwabiem lub lnem – lub skórą. Zdarzają się również ozdobne ramki z uszlachetnionego papieru – z metaliczną lub teksturowaną powłoką. Wszystko po to, aby passepartout chroniło oraz poprawiało wygląd dzieła sztuki – obrazu, ilustracji, plakatu lub fotografii – oprawionego w ramy i powieszonego na ścianie.