Ozon – najważniejsze właściwości

0
580
Ozon – najważniejsze właściwości

Nie jest tajemnicą, że pojawienie się życia lądowego na Ziemi ma ścisły związek m.in. z powstaniem warstwy ozonowej. Nie będzie jednak przesadą stwierdzenie, że w innych okolicznościach ten sam ozon może być zabójczy dla wszystkich organizmów, które nie są przystosowane do życia w morzach i oceanach.

Ozon to trójatomowa odmiana tlenu. Ma bardzo charakterystyczny zapach, wyczuwalny chociażby po burzy. Tym niemniej w standardowych warunkach atmosferycznych, które panują na powierzchni Ziemi, dość szybko rozpada się na bezwonny tlen. Świetnie rozpuszcza się w wodzie, bardzo dobrze podtrzymuje spalanie, jest również jednym z mocniejszych utleniaczy. A do tego stanowi naturalną barierę przed szkodliwym promieniowaniem UV wchodzącym w skład promieniowania słonecznego. Ale tylko wówczas, gdy znajduje się w stratosferze. W troposferze, czyli tej części ziemskiej atmosfery, którą oddychamy, ozon może być bardzo szkodliwy. Nie tylko dla naszego zdrowia, lecz także dla środowiska, ponieważ jest on uznawany za jeden z gazów cieplarnianych.

Czy to zatem oznacza, że ozonu należy za wszelką cenę unikać? Absolutnie nie. W dobrych rękach jest to substancja, która może uratować niejedno ludzkie życie. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak go stosować.

Prozdrowotne zastosowanie ozonu

Ozon jest substancją, która już od dawna jest stosowana przy zwalczaniu szeroko rozumianego zagrożenia biologicznego.

  • W medycynie oraz branży kosmetologicznej ozon może być wykorzystywany chociażby do leczenia trudno gojących się ran, a także do dezynfekcji i dekontaminacji. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości utleniające, zabójcze dla ogromnej większości znanych mikroorganizmów. Przeprowadzone do tej pory badania jasno wskazują, że bakterie raczej nie potrafią wykształcić mechanizmów odpornościowych chroniących przed ozonem w taki sam sposób, jak to robią z antybiotykami.
  • Ozonem uzdatnia się wodę, ponieważ nie tylko doskonale niszczy on wszelkie mikroorganizmy, lecz także usuwa z wody inne niechciane substancje, na przykład nierozpuszczalne minerały.
  • Ozon jest także używany w branży przetwórstwa spożywczego. Jak łatwo się domyślić, stosuje się go do usunięcia oraz dezaktywacji szkodliwych mikroorganizmów i substancji.

Na koniec warto wspomnieć o szeroko rozumianym ozonowaniu domów, mieszkań, pomieszczeń czy instalacji, któremu mogą przyświecać dwa różne cele:

  • dezynfekcja,
  • dezodoryzacja.

Tego rodzaju ozonowanie jest rzecz jasna przeprowadzane nie tylko w celach przemysłowych, lecz także przez klientów indywidualnych. Konkretnych powodów do takiego zastosowania ozonu jest mnóstwo. Może to być przykładowo usunięcie niechcianych zapachów przed- lub poremontowych, może być dezynfekcja pomieszczenia po osobie chorej lub zmarłej.

Tym jednak, co łączy powyższe sytuacje, jest konieczność skorzystania z usług specjalistów. Ozon, jak wspomniano wcześniej, jest generalnie substancją niebezpieczną, i to nie tylko dla zdrowia ludzi. Nieumiejętnie rozpylony, może również zniszczyć przedmioty codziennego użytku (na przykład te wykonane z metalu) lub – w skrajnych przypadkach – elektronikę czy elementy poszczególnych instalacji. Z tego względu jeżeli zdecydujemy się na jego wykorzystanie, warto powierzyć to zadanie prawdziwym specjalistom, takim jak chociażby PSG Polska – czyli firmie, która od wielu lat z sukcesem wykonuje ozonowanie w szpitalach czy międzynarodowych przedsiębiorstwach.