Dachy ze strzechy – komfort i ekologia

0
976
Dachy ze strzechy - komfort i ekologia

Wybór pokrycia dachowego jest ostatnim krokiem do zakończenia inwestycji oraz jednym z najważniejszych etapów mających wpływ na wygląd i funkcjonalność budynku. Dach stanowi element, który jako pierwszy rzuca się w oczy, dlatego musi być zaprojektowany w sposób podkreślający walory estetyczne domu oraz pasujący do całości wykończenia architektonicznego. Dach pełni również ważną funkcję w zabezpieczaniu budynku przed wilgocią i utratą ciepła, dlatego wybór pokrycia dachowego powinien być szczególnie przemyślany. Do wyboru mamy dachówki gliniane, betonowe, blachodachówki, papy i masy, a także naturalne strzechy dachowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Czym na tle innych wyróżnia się ekologiczna trzcina pełniąca funkcję pokrycia dachowego?

Dachy ze strzechy – tradycja i nowoczesność

Jeszcze do niedawna dachy ze strzechy kojarzyły się głównie z biednymi, wiejskimi chatkami i staromodnym budownictwem. Obecnie takie pokrycia dachowe stają się coraz popularniejsze w przypadku domów o nowoczesnej architekturze, w których stawia się na połączenie ekologii i oryginalności. Dachy ze strzechy nie mają porównania do tych, które stosowano dawniej, a odpowiednio zaprojektowane i wykonane pozwalają się cieszyć wygodą i bezpieczeństwem, nawet przez kilka kolejnych dziesięcioleci.

Dachy ze strzechy wykonuje się ze specjalnej trzciny o różnej długości, co pozwala nadać nawet skomplikowane kształty pokrycia dachowego. Jest to materiał w pełni ekologiczny, niewymagający podejmowania dodatkowych prac pielęgnacyjnych, dlatego dach ze strzechy uważany jest za jeden z bardziej praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań. Trzcina musi zostać pokryta specjalną warstwą przeciwogniową i to w zasadzie wszystko, o czym musimy pamiętać decydując się na dach ze strzechy. W miarę upływu czasu, aby dach zachował swoją estetykę i właściwości, warto zadbać o jego porządek i oczyścić go z zalegających liści i mchu, dzięki czemu mimo upływu lat będzie wyglądał jak nowy.

Decydując się na dach ze strzechy, możemy mieć pewność, że będzie on stanowił odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Podczas upałów zapobiega przegrzaniu pomieszczeń, natomiast w zimie będzie idealnie chronił wnętrza przed utratą ciepła. Dachy ze strzechy zapewniają dodatkowo doskonałą cyrkulację powietrza, co zapobiega zawilgoceniom i powstawaniu pleśni. Warto również dodać, że takie pokrycia dachowe, mimo że wykonane z naturalnych materiałów, nie stwarzają ryzyka zagnieżdżenia się szkodników. Myszy nie będą nim zainteresowane, ze względu na to, że trzcina nie stanowi dla nich pożywienia, natomiast pająki, pluskwy i inne insekty nie będą chętne do zamieszkania wśród strzechy, dlatego nie ma obawy, że narazimy się na zwiększoną obecność nieproszonych gości w domu.

Dach ze strzechy- wiele możliwości

Takie pokrycie dachowe stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Dach ze strzechy można zaprojektować w sposób niestandardowy i fantazyjny, dzięki czemu budynek będzie prezentował się imponująco. Takie połączenie ekologii i nowoczesności z pewnością przyciągnie wzrok, a mieszkanie pod dachem ze strzechy jest wyjątkowo komfortowe i wygodne, bez narażania się na zakłócanie spokoju hałasami z zewnątrz.