Jakie korzyści płyną z posiadania antresoli w swoim domu lub mieszkaniu?

0
7260
Jakie korzyści płyną z posiadania antresoli w swoim domu lub mieszkaniu

W ostatnich latach w nowoczesnych projektach architektonicznych domów i mieszkań wznoszonych przez deweloperów coraz odważniej pojawiają się antresole, zarówno te stalowe, jak i drewniane. Te praktyczne przestrzenie umożliwiają stworzenie dodatkowego miejsca w domu, które można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety wynikające z posiadania antresoli.

 

Dlaczego warto mieć własną antresolę i w jaki sposób można ją wykorzystać?

Istnieje wiele korzyści, które można uzyskać, decydując się na montaż antresoli w swoim mieszkaniu lub domu. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich z punktu widzenia przeciętnego domownika:

  • dodatkowa przestrzeń w domu – któż z nas nie marzy o większym metrażu w domu? Antresola stwarza przestrzeń, którą można zagospodarować na domową biblioteczkę, kącik kawowy, domowy gabinet lub – coraz częściej – jako sypialnię;
  • szybka i prosta konstrukcja – antresola to element, który można stosunkowo łatwo zdemontować; jest przymocowywana do głównej ściany nośnej za pomocą stalowych i drewnianych profili wysokiej jakości; konstrukcja jest na tyle wytrzymała, że umożliwia na samodzielne utrzymanie ciężaru całej podłogi; można ją łatwo dobudować w istniejącym już budynku;
  • wartość dodana do budynku – antresole w Warszawie mogą stanowić atrakcyjny element aranżacyjny i wizualny, dodający wnętrzu oryginalności;
  • opłacalność i możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania – z racji tego, że ciepłe powietrze wznosi się ku górze, przestrzeń ulokowana na antresoli ogrzewa się ciepłym powietrzem płynącym z dołu; w przeciwieństwie do nowo dobudowanego pomieszczenia do bryły budynku, nie wymaga dodatkowego ogrzewania oraz prowadzenia kosztownych instalacji.

 

Sposoby na wykorzystanie antresoli w swoim domu lub mieszkaniu

Antresola, oprócz dużych możliwości aranżacyjnych, stanowi przede wszystkim funkcjonalną i praktyczną przestrzeń do zagospodarowania. Dodatkowa przestrzeń stwarza szansę na urządzenie własnego biura w swoim domu, utworzenia kącika kawowego lub utworzenia garderoby ułatwiającej przechowywanie odzieży. W każdym z tych przypadków wymagane jest zastosowanie innego typu mebli i przepierzeń, które zapewnią prywatność, a zarazem schludność wizualną antresoli, widocznej przecież doskonale także z dołu.

 

Kiedy warto pomyśleć o antresoli?

Choć antresolę można wykonać już w gotowym domu, znacznie łatwiej uwzględnić ją już na etapie budowy domu – wtedy unikniemy podwójnego brudzenia i głośnych prac już po przeprowadzce. Warto również zastanowić się, jaki system komunikacyjny chcemy zastosować – do wyboru mamy zarówno schody jednobiegowe, jak i klasyczną drabinkę. Warto pamiętać, że antresola może mieć konstrukcję stalową lub drewnianą. Każdy z tych materiałów musi być zaopatrzony w balustrady spełniające względy bezpieczeństwa. Wśród najpopularniejszych stosowanych surowców są balustrady łączące szkło hartowane i stal nierdzewną, które ładnie wpisują się w nowoczesne, często minimalistyczne, aranżacje. Zaletą tego typu elementów jest stabilność, łatwość w utrzymaniu w czystości oraz wytrzymałość. Jest też odporny na działanie różnych czynników. Miłośnicy klasycznego wystroju wnętrza na pewno bardziej docenią balustrady wykonane z drewna, które prezentują się stylowo i elegancko. Ich ponadczasowy urok nigdy nie wychodzi z mody. Warto pamiętać, że balustrady antresoli mogą być identyczne jak te stosowane przy schodach i na balkonie – wówczas wystrój domu czy dwupoziomowego mieszkania będzie spójny i harmonijny.