Krzesło biurowe – niezbędny element komfortowej pracy

0
2162
Krzesło biurowe - niezbędny element komfortowej pracy

Krzesło biurowe jest bardzo ważnym elementem wyposażenia w miejscu pracy. Praca biurowa wiąże się z koniecznością spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej. Może być to sporym obciążeniem dla kręgosłupa, dlatego tak ważne jest, by krzesło przeznaczone do biura było wygodne i nie powodowało powstawania dolegliwości zdrowotnych. Przed dokonaniem zakupu warto więc wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Chodzi między innymi o rodzaj siedziska, materiał, możliwość regulacji, a także walory estetyczne. W jaki sposób wybrać dobre jakościowo krzesło do biurka?

 

1. Najważniejsze elementy krzesła do biur

2. Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika

3. Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?

4. Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?

5. Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

 

Najważniejsze elementy krzesła do biur

Przed dokonaniem wyboru interesującego nas modelu, warto uprzednio dokładnie zaznajomić się z poszczególnymi elementami jego konstrukcji. Z punktu widzenia użytkownika ważny jest między innymi materiał, z którego wykonane zostało krzesło. Siedzisko oraz oparcie fotela styka się bezpośrednio z ciałem. Materiał powinien dobrze dopasowywać się do jego kształtu, a także nie stwarzać problemów w czyszczeniu. Ważne jest również dobre odprowadzanie ciepła. Krzesła przeznaczone do biura, mogą być wykonane zarówno ze skóry, plastiku, jak i tkanin syntetycznych. Bardzo pożytecznym elementem będzie zagłówek, który pozwoli odciążyć odcinek szyjny. Taki element znacząco podnosi również komfort korzystania z krzesła. Obecność podłokietników przyda się z kolei do odciążenia ramion pracowników biurowych. Rozwiązanie sprawdzi się głównie w przypadku osób, które wiele czasu spędzają przy obsłudze klawiatury komputerowej. Właściwe podparcie łokci pozwala uniknąć bólu ramion i pleców. Podstawa krzesła biurowego odpowiada za jego stabilność i umożliwia wykonanie obrotu. Dzięki temu w wygodny sposób można przemieszczać się, bez konieczności ciągłego wstawania.

Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika

Krzesło biurowe powinno być dobrane odpowiednio do budowy ciała użytkownika. Dotyczy to przede wszystkim siedziska. Musi być ono dopasowane do wagi i wielkości osoby korzystającej z konkretnego modelu. Zbyt szerokie siedzisko sprawi, że mogą wystąpić problemy z prawidłowym osadzeniem łokci na podłokietnikach. Za wąskie będzie natomiast krępować ruchy i sprawiać, że przebywanie w krześle nie będzie komfortowe. Wysokie oparcie przyda się przede wszystkim w przypadku osób o ponadprzeciętnym wzroście. Nie bez znaczenia są również kwestie związane z maksymalnym obciążeniem. Dla osób o sporej wadze należy wybierać modele, które charakteryzują się większą wytrzymałością oraz stabilnością. W przeciwnym przypadku może bowiem dochodzić do powstawanie uszkodzeń mechanicznych w postaci pęknięć lub odkształceń.

Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?

Krzesło do biurka musi być wyposażone także w system regulacji. Wysokość siedziska powinna być dostosowana w sposób indywidualny do każdego użytkownika. Obuwie powinno stykać się z podłożem, co sprawi, że uda nie będą narażone na powstawanie przeciążeń. W tym czasie kolana należy mieć zgięte pod kątem 90 stopni. Regulowana powinna być również wysokość oparcia oraz kąt jego nachylenia. Dobrze jeśli jest ono odchylone o kilka stopni w kierunku podłogi. Zaniedbania w zakresie odpowiedniej regulacji krzesła bardzo często doprowadzają do pogłębienia wad kręgosłupa lub powstawania bólu w odcinku lędźwiowym.

Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?

Poprawne ustawienie krzesła biurowego gwarantuje odpowiednią ergonomię pracy, wygodę i komfort. Ważna jest wysokość, która odgrywa istotną rolę dla kręgosłupa. Ponadto oparcie powinno wspierać plecy co najmniej do wysokości łopatek. Kąt nachylenia oparcia musi gwarantować prawidłowe podparcie odcinka lędźwiowego w każdej pozycji. W miarę możliwości podłokietniki należy ustawiać na takie wysokości, by zachować kąt wynoszący 90 stopni pomiędzy barkiem i ramieniem. Ponadto przy biurku należy zapewnić sobie wystarczającą ilość miejsca do swobodnego przemieszczania się oraz korzystania z innych urządzeń znajdujących się w miejscu pracy.

Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment krzeseł biurowych. Każdy będzie w stanie znaleźć model, który najlepiej odpowiada stawianym wobec niego oczekiwaniom. Interesujące propozycje znaleźć można za pośrednictwem strony internetowej https://www.wonder.pl/c/krzesla-biurowe. Dużą popularnością zaczynają cieszyć się fotele kubełkowe. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo ciekawy design. Niestety tego rodzaju produkty w dalszym ciągu posiadają dość wysokie ceny. Może się również zdarzyć, że niektóre egzemplarze nie będą posiadały dodatkowych udogodnień, chociażby w postaci regulowanego zagłówka. Klasyczne fotele zwykle znajdują się w bardziej przystępnym przedziale cenowym. Posiadają również możliwość swobodnej regulacji, choć ich wygląd nie jest już tak efektowny jak niektórych modeli kubełkowych. Wybór zależy więc od priorytetów każdego z użytkowników.