Żyrandole oraz szklane klosze do salonu – rodzaje i cechy charakterystyczne

0
1724
Żyrandole oraz szklane klosze do salonu – rodzaje i cechy charakterystyczne

W każdym domu i mieszkaniu odpowiednio dobrane oświetlenie znacząco zwiększa walory dekoracyjne pomieszczenia. Lampy i żyrandole dające ciepłe światło zapewniające przytulny nastrój. Natomiast oświetlenie bijące zimnym światłem potrafi skutecznie nas rozbudzić i zmusić do działania. Dużą rolę przy oświetleniu odgrywa odpowiedni klosz do lampy lub żyrandola. Klosze do żyrandoli i lamp wykonywane są obecnie z przeróżnych materiałów – tworzyw sztucznych, plastiku, lnu, szkła i innych.

Jednak od zawsze najpopularniejszymi rodzajami kloszy były klosze szklane. Klosz szklany jest funkcjonalny, łatwy do utrzymania czystości i dostępny w każdym sklepie z oświetleniem. Można spotkać się z przeróżnymi rodzajami kloszy np. klosz szklany matowy, klosz szklany mleczny lub klosz szklany przezroczysty. Wybór właściwego modelu zależy głównie od potrzeb klienta lub projektanta, każdy z wariantów emituje inne światło, dlatego przed kupnem klosza szklanego trzeba poważnie się zastanowić i przemyśleć jego rodzaj.

Żyrandole i lampy do salonu

Oświetlenie salonu jest najważniejsze, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu gościmy znajomych oraz przyjaciół, a także spędzamy czas z rodziną. Salon musi spełniać funkcję reprezentacyjną! Każdy gospodarz cieszy się ze słyszanych słów od swoich gości typu – ,,Masz cudowny salon!”, ,,Mógłbym tu zamieszkać!” itp. Dlatego jak już wybierzemy meble, wyposażenie, sprzęt oraz dodatki do swojego salonu powinniśmy przemyśleć rodzaj oświetlenia. Właściwie dobrana lampa wisząca lub żyrandol może podkreślić wybraną stylistykę, sprawiając, że wnętrze zyska niebanalny charakter. Tutaj również warto zastanowić się nad modelem klosza.

Bardzo popularne w salonach są żyrandole z licznymi kloszami szklanymi. Klosz szklany daje niesamowite wrażenia, dodatkowo jak stworzony jest w ciekawej formie np. kul lub prostokątów potrafi wzbudzić podziw niejednej osoby!

Rodzaje żyrandoli oraz kloszy do salonu

Żyrandole w salonie muszą być dopasowane do stylu aranżacyjnego całego pomieszczenia. Ciekawą formą tego oświetlenia są żyrandole, które mają zwisające w dół lub górę klosze szklane. Klosz szklany świetnie odbija i rozprowadza światło, w zależności od modelu  żyrandola. Tutaj warto pamiętać, że wybór klosza jest bardzo istotny, inne światło będzie dawał klosz całkiem przezroczysty, a inne klosz wykonany z mlecznego szkła.

Uniwersalne żyrandole i klosze szklane

Do najbardziej uniwersalnych żyrandoli chętnie umieszczanych w salonie zaliczymy lampy o wyglądzie klasycznym.  Dobrze odnajdują się w każdym pomieszczeniu i gwarantują dyskretne oświetlenie. Nie są zbyt ozdobne, ani fantazyjne, ich główną rolą jest dostarczenie odpowiedniej ilości światła. W tego typu żyrandolach najczęściej umieszczane są szklane klosze. Klosz szklany może być skierowany w dół lub górę, dzięki temu można łatwo dopasować żyrandol do konkretnego wnętrza. Wybór uniwersalnego oświetlenia np. żyrandola z kloszem szklanym skierowanym ku górze jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. To pewność, że sprawdzi się w każdym salonie i nigdy nie wyjdzie z mody.

Nowoczesne żyrandole i klosze szklane

W wielu sklepach z oświetleniem znajdziemy nowoczesne żyrandole o niecodziennych kształtach.  Głównie wybierane są one przez młode pokolenie, które stale podąża za modą i szuka ciekawych inspiracji. Żyrandole nowoczesne to zazwyczaj połączenie metalu, tworzyw sztucznych oraz szkła. Przykładem może być żyrandol posiadający metalowy stelaż, na którym podłączony jest klosz szklany w formie prostokąta.

Profesjonalnie i prosto wykonane żyrandole w stylu nowoczesnym doskonale podkreślają charakter domu lub mieszkania. W sklepach znajdziemy modele klasyczne oraz bardziej bogate, które pasują do salonów urządzonych nowocześnie. Na pewno dodatkową ozdobą nowoczesnego wnętrza stanie się żyrandol mający klosz szklany, który przypomina dowolną figurę. Klosz szklany w nowoczesnych żyrandolach zazwyczaj ma geometryczne lub nieregularne kształty rozmieszczone w sposób niesymetryczny.

Rustykalne żyrandole i klosze szklane

Żyrandole tworzone są również w stylu rustykalnym i doskonale potrafią ozdobić salony o charakterze dworkowym. Bardzo ciekawym modelem żyrandola rustykalnego jest żyrandol z wieloma małymi kloszami szklanymi. Klosze szklane umieszczone na żyrandolu w stylu rustykalnym bardzo przypominają świeczki  i podkreślają stylistykę wnętrza. Żyrandole świecznikowe pięknie się prezentują i podnoszą walory pomieszczenia, poleca się je umieszczać w przestrzennych salonach.