Popularność domów kanadyjskich w Polsce

0
916
Popularność domów kanadyjskich w Polsce

Chłodny klimat w wielu regionach świata stanowi wyzwanie dla większości architektów i projektantów wnętrz. Domy budowane w takich strefach klimatycznych różnią się od swoich odpowiedników z ciepłych klimatów. Decydując się na budowę domów kanadyjskich czy innych, podobnych do nich, trzeba wiedzieć, czym się charakteryzują, aby móc podjąć lepsze decyzje co do wyboru rodzaju działki, instalacji oraz wyposażenia.

Specyficzna technologia budowy domów kanadyjskich

Dzisiaj nie ma już tak wyraźnie określonych standardów, gdzie wolno stawiać, a gdzie nie wolno stawiać domów. Jeśli ktoś marzy o mieszkaniu w miejscu o trudnych warunkach atmosferycznych, firmy budowlane dysponują takimi środkami, za pomocą których są w stanie zmienić te marzenia w rzeczywistość. W Kanadzie, a także w USA, występuje chłodniejszy klimat niż w Polsce, więc tamtejsi architekci musieli znaleźć sposób na budowanie domów odpornych na mróz, silne wiatry oraz łatwych do stawiania na nierównym podłożu. Odpowiedzią było rozpowszechnienie domów kanadyjskich – budynków o prostej bryle, z ogólnie dostępnych gatunków drewna, zazwyczaj parterowych – altbud-domy.pl. Przy stawianiu szkieletu takiego domu, istotne jest rozstawienie belek, które różni się nawet od tych w tradycyjnych domach drewnianych. Pozwala to konstruktorom na zastosowanie technologii modularnej – często domy kanadyjskie stawia się z wcześniej zbudowanych całych pomieszczeń, które łączy się potem w spójną całość. Oszczędza to sporo czasu specjalistom, którzy mogą go przeznaczyć na inne etapy budowy.

 

Czy warto wierzyć mitom o domach kanadyjskich?

Domy kanadyjskie pozostają w cieniu bardziej popularnych domów drewnianych czy letniskowych. Prawdopodobnie jest to spowodowane liczbą mitów, jaka powstała przez lata istnienia tego rodzaju budynku mieszkalnego. Przeciwnicy wskazują najczęściej przepaść między metodami oraz materiałami stosowanymi przez architektów polskich a architektów kanadyjskich. Lecz trzeba wziąć pod uwagę, że w Kanadzie, Polsce, jak i USA występują te same gatunki drzew, więc każda firma budowlana ma dostęp do tych samych surowców. Inną sprawą jest sama technologia obróbki drewna, aby uzyskiwać słupy i deski o określonych proporcjach. Prawdziwą przyczyną jest jednak oszczędność pieniędzy na materiałach i do budowy domów kanadyjskich, zamiast produktów wyższej jakości wybiera się tańsze, myśląc, że będą mieć podobne właściwości.