Jaki materac do łóżka wybrać?

0
961
ekspertsnu

Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie. W końcu przeciętnie śpimy ok. 8 godzin na dobę, dlatego aż jedną trzecią życia spędzamy w łóżku. Gdy śpimy, organizm się regeneruje, uspokajamy się, mięśnie się rozluźniają. To właśnie sen jest podstawowym sposobem wypoczynku, a każdy wie, jak ogromne ma on znaczenie – szczególnie po ciężkim, wykańczającym dniu. Jeśli chcemy mieć zapewniony spokoju sen, konieczny jest wybór wysokiej jakości materaca, który zadba o kondycję kręgosłupa i skuteczną regenerację przez długi czas. Zatem na pytanie: „jaki materac wybrać?” nie łatwo o odpowiedź.

Materac twardy czy miękki?

Powstaje wiele mitów na temat tego, czy odpowiedni materac powinien być twardy czy miękki. Warto przypomnieć, że jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. To dlatego materac dobieramy do wzrostu i wagi ciała.

Opinia dotycząca tego, że materac powinien być jak najbardziej twardy, to mit. Pogląd pochodzi z czasów, gdy stosowano w materacach proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie oraz włókno kokosowe. To właśnie twardość była synonimem wysokiej jakości.

Faktem jest natomiast to, że waga człowieka jest wyznacznikiem nośności. Materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Idealny to taki, który dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Co istotne, wybrany model musi być minimum 20 cm dłuższy od osoby, która na nim śpi.

Materac a pozycja podczas snu

Następną istotną kwestią jest pozycja, jaką przyjmujemy podczas snu. Jeżeli śpimy na boku, potrzebujemy materaca, który będzie elastycznie dopasowywał się do ciała i pozwoli zagłębić się wystającym częściom. Kręgosłup w tym czasie powinien przyjąć linię prostą.

Z kolei gdy leżymy na wznak bądź na brzuchu, ciężar ciała będzie rozkładał się dość równomiernie. W tym przypadku zwracamy szczególną uwagę na to, czy kręgosłup w części lędźwiowej nie wygina się zbyt mocno. Lepszym wyborem będą nieco twardsze modele.

Oczywiście ważne są także indywidualne preferencje. Kluczem do tego, jaki materac wybrać, będzie zachowanie równowagi pomiędzy przyzwyczajeniem, a tym, co będzie odpowiednie dla kręgosłupa. Jeśli należymy do grona alergików, ważne będzie dopasowanie odpowiedniego materaca do specyficznych potrzeb.

A co ze strefami twardości?

Dzięki rozwojowi technologii, możliwe jest zaoferowanie materaców, które będą stuprocentowo dopasowane do potrzeb użytkowników. To dlatego popularne są modele posiadające różne strefy twardości. Materace możemy podzielić na 1-,3-,5-, i 7-strefowe. Strefy wydziela się w taki sposób, by dawały odpowiednie podparcie dla głowy, szyi, lędźwi, bioder, ud, łydek oraz stóp.