Montaż okien – co trzeba wiedzieć?

0
841
Montaż okien – co trzeba wiedzieć

Czy montaż okien to skomplikowana sprawa? Czy różni się zależnie od rodzaju okna i czy na pewno niezbędna jest profesjonalna ekipa? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Profesjonalny montaż okien – dlaczego lepiej nie robić tego samemu?

Są ludzie, którzy mają talent złotej rączki i uwielbiają sami wykonywać remonty. W przypadku zakładania okien jednak lepiej zlecić do profesjonalnej ekipie. O ile w wypadku używanych okien, na które niektórzy się decydują, nie będzie to dużym problemem, to już w wypadku nowoczesnych okien z różnymi specjalnymi rozwiązaniami = można wiele stracić. I chodzi nie tylko o to, że okno będzie trochę mniej szczelne czy że ucierpią nieco walory estetyczne. W przypadku okien energooszczędnych czy antywłamaniowych muszą zostać spełnione rygorystyczne normy – także pod względem montażu. Dlatego tylko fachowcy przeszkoleni przez producenta i znający wszystkie wymogi mogą prawidłowo zamontować okna. A jeśli zostanie to wykonane niewłaściwie, zastosowane rozwiązania mogą nie spełniać dobrze swoich funkcji, okna będą mniej trwałe.

Jak dobrze przygotować się do montażu?

Po stronie właściciela budynku czy lokalu leży zadbanie o stworzenie warunków do montażu, w których okna nie będą narażone na uszkodzenia ani w miejscu pracy monterów nie będzie zanieczyszczeń ani pyłów utrudniających zadanie. Natomiast ekipę fachowców można ocenić już na samym wstępie po tym, czy dbają oni oczyszczenie powierzchni otworu okiennego. Następnie okno musi zostać umieszczone w takiej pozycji, iż od dołu pozostanie odpowiednio więcej miejsca niż z pozostałych stron – na parapet. Ważne jest również umiejscowienie w ścianie, zależnie od jej konstrukcji. Jeśli ściana jest jednowarstwowa, to okno powinno się znaleźć w połowie jej szerokości, a przy większej liczbie warstw bliżej zewnętrznej strony. Ważne jest również uszczelnienie. Jak już wspomnieliśmy, w wypadku okien energooszczędnych jest ono bardziej skomplikowane, bo oprócz specjalnej pianki wykorzystuje się również paroprzepuszczalną folię. W ten sposób przez przestrzeń między oknem i murem nie będzie uciekało ciepło, a jednocześnie konstrukcja nie będzie narażona na wilgoć.

Jak znaleźć ekipę montażową do okien?

Wcale nie jest to trudne. Na szczęście, kiedy kupujemy nowe okna, zazwyczaj usługa montażu jest w pakiecie albo do zamówienia opcjonalnie w salonie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie zdecydujemy się na tę usługę od razu, to zawsze możemy znaleźć monterów polecanych przez producenta okien. W przypadku okien antywłamaniowych jest to bardzo ważne, gdyż współpracujący monterzy wydadzą gwarancję, wynikającą z właściwego zamontowania systemu.

Więcej na www.sprzedajemyokna.pl