Projekt domu skrojony na miarę możliwości – jak nie przekroczyć budżetu?

0
762
Projekt domu skrojony na miarę możliwości - jak nie przekroczyć budżetu?

Odpowiednio rozplanowany budżet to podstawa przy budowie domu. Koszty otrzymują zarówno niezbędne materiały, jak i robociznę. Nie bez znaczenia pozostaje również projekt, który może pochłonąć sporo wydatków już na samym początku inwestycji. Warto rozsądnie rozplanować gospodarowanie zasobami pieniężnymi, aby zaoszczędzić na każdym możliwym etapie budowy.

Określenie własnych potrzeb

Na początek warto dokładnie określić własne potrzeby odnośnie przyszłego domu. Dotyczy to zarówno wielkości budynku, jak i ilości pomieszczeń. Warto w miarę możliwości pozostawić część budżetu na ewentualną rozbudowę. Im większy dom, tym z reguły droższa inwestycja. Wynika to nie tylko z podniesionego zaawansowania technologicznego, ale też bardziej kosztownej eksploatacji. Duże pomieszczenia są trudniejsze w ogrzewaniu, a przez to pochłaniają więcej środków. Mniej używane i nieogrzewane wnętrza mogą niepotrzebnie zabierać ciepło z sąsiednich, co z kolei grozi zawilgoceniem.

Wybór projektu

Przeglądając dostępne projekty domów, warto szukać rozwiązań nowoczesnych, oszczędnych i przyjaznych naturalnemu środowisku. Obiekty o stosunkowo prostej konstrukcji są z reguły tańsze w budowie. Takie projekty domów jednorodzinnych nie uwzględniają skomplikowanych załamań, okien mansardowych czy złożonych pod względem funkcjonalnym schodów. Ich budowa jest dzięki temu łatwa i szybka, na co wpływa również prosta konstrukcja dachu. Jeżeli przy domu planowany jest ogród, można zrezygnować z balkonu i tarasu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto przeznaczyć na ogrodową altanę lub inne elementy małej architektury. Podobnie wygląda to w przypadku piwnicy. Jej wykonanie wymaga głębszych fundamentów, wymurowania oraz zabezpieczenia przed wilgocią. Aby zmaksymalizować zużycie przestrzeni, warto urządzić pomieszczenia gospodarcze po ocienionej stronie domu.

Okazje do oszczędności

Projekty domów nowoczesnych wymagają zastosowania dobrej jakości materiałów budowlanych, izolacyjnych i wykończeniowych. Inwestycja będzie dzięki temu w stanie przetrwać wiele dekad bez wymiany rynien, okien czy pokrycia dachu. Zbyt tania izolacja przeciwwilgociowa lub termiczna może prowadzić do problemów z zawilgoceniem i grzybem. Nie warto też oszczędzać na wentylacji, której naprawa bywa bardzo kosztowna. Szczególnej uwagi wymagają instalacje, zwłaszcza elektryczna oraz hydrauliczna. Ich awarie mogą się wiązać z potencjalnie dużymi wydatkami, dodatkowo utrudniając przeprowadzenie remontu domu. Zaoszczędzić można natomiast na wykończeniu wnętrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać niekłopotliwe podłogi jako dobry materiał podkładowy pod kamienne płytki czy drewniane deski. W pomieszczeniach gospodarczych bardzo ekonomicznym rozwiązaniem mogą się okazać winylowe wykładziny.

Koszty eksploatacji

Planując budżet inwestycji warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty budowy, ale również eksploatacji domu. Długofalowe oszczędności są w stanie zapewnić budynki energooszczędne. Nowoczesne projekty domów parterowych umożliwiają wzniesienie obiektów, które bez zużywania dodatkowej energii utrzymują ciepło zimą i odpowiednio chłodzą w lecie. Warto więc wydać nieco więcej na wentylację i izolację, unikając tym samym nadmiernych kosztów za klimatyzację i ogrzewanie. W skrajnych przypadkach da się w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Dobrym rozwiązaniem jest również inwestycja w technologie stosowane w domach autonomicznych i samowystarczalnych.

construction concept. engineering tools

Ustalanie kosztorysu

Optymalne zmieszczenie się w budżecie ułatwiają projekty domów z wyceną, które posiada w swojej ofercie firma New-House: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Poza planem i wizualizacją obiektu zawierają również kompletny kosztorys budowlany. W formie uproszczonej obejmuje on ogólną budowę, a w szczegółowej uwzględnia koszty konkretnych jej etapów. Projekty domów z kosztorysem dają inwestorowi pewność do co ponoszonych wydatków, a tym samym niwelują ryzyko przekroczenia budżetu przeznaczonego na realizację inwestycji.