Czym są drewniane konstrukcje prefabrykowane i jakie są ich zalety w budownictwie?

0
1230
Czym są drewniane konstrukcje prefabrykowane i jakie są ich zalety w budownictwie

Drewniane konstrukcje prefabrykowane produkowane są przemysłowo poza miejscem budowy. Po dostarczeniu na plac mogą być zainstalowane nawet do jednego lub dwóch dni. Zaistnienie nowoczesnych technologii obróbki drewna doprowadziło do zredukowania czasu oraz czynności wykonywanych na placu budowy. Nie jest już konieczne sprowadzanie na jego teren wykwalifikowanych cieśli, którzy od podstaw wykonają na miejscu drewniane konstrukcje. A wszystko to może zostać wykonane w rozsądnej cenie i z zachowaniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

Od fabryki do placu budowy

Proces produkcji prefabrykowanych konstrukcji drewnianych odbywa się w kilku etapach. Po wykonaniu projektu, elementy drewniane które wchodzą w skład prefabrykat przechodzą obróbkę w komputerowych centrach ciesielskich. Podczas ostatniego etapu, drewniane elementy na które składają się konstrukcje prefabrykowane, scala się wtłaczając w nie solidne płytki kolczaste. Po opuszczeniu produkcji, konstrukcja jest w częściach przewożona bezpośrednio na plac budowy.

Montaż konstrukcji – na budowie lub w fabryce

Proces prefabrykacji znacząco skraca czas instalacji. Po dotarciu na budowę, elementy konstrukcji drewnianej podlegają montażowi. W zależności od rozmiarów projektu, czas ten może się nieznacznie różnić. Więźby drewniane prefabrykowane można zainstalować zdecydowanie szybciej niż wykonywane na bezpośrednio na placu budowy. W przypadku mniejszych projektów jak domy mieszkalne, jest to zwykle od jednego do dwóch dni, a większych jak budynki rolnicze lub przeznaczenia gospodarczego, od dwóch do czterech.

Cena konstrukcji drewnianych

Zastosowanie drewnianych konstrukcji znacząco obniża koszt całej inwestycji. W porównaniu z konstrukcjami żelbetowymi, czy stalowymi, cena potrafi być nawet o połowę niższa. Spadek kosztów wiąże się także z krótszym procesem montażu elementów konstrukcji, przy jednoczesnej możliwości ograniczenia ilości pracowników wykonujących tę czynność. W przypadku nieskomplikowanych instalacji, inwestor sam może dokonać montażu. Prefabrykowane konstrukcje drewniane mają również większe możliwości optymalizacji pod kątem nie tylko wymogów architektonicznych, ale też nakładów pieniężnych.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Proces prefabrykacji i produkcja w specjalnie zaprogramowanych maszynach, znacząco obniża prawdopodobieństwo błędu ludzkiego. Wytrzymałość konstrukcji jest precyzyjnie obliczona, przy zachowaniu dużych marginesów bezpieczeństwa. Drewno to również materiał, który oprócz dużej plastyczności w kontekście formowania, jest jednocześnie solidny, a zastosowanie go do budowania chociażby więźb drewnianych, nie obciąża dachu tak jak w przypadku więźb żelbetowych czy stalowych.

Niesłabnąca popularność konstrukcji drewnianych prefabrykowanych to efekt wielu jej zalet. Drewno umożliwia swobodne kształtowanie kształtu konstrukcji, bez konieczności rezygnowania z trwałości. Cena prefabrykowanych elementów jest również zdecydowanie niższa od wykonywanych na placu budowy, a produkcja w specjalnie do tego przeznaczonych maszynach, ogranicza możliwość popełnienia błędu ludzkiego. To również idealne rozwiązanie, jeśli zależy ci na czasie, a nie chcesz rezygnować z bezpieczeństwa. Konstrukcje prefabrykowane swoje zastosowanie znajdują w szeregu obiektów architektonicznych, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych.