Leżak ogrodowy a leżak plażowy – czy to to samo?

0
1400
Leżak ogrodowy a leżak plażowy – czy to to samo?

Chyba nikt z nas nie przepada za niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy. Dotyczy to również sytuacji, w których wybieramy wyposażenie domu lub ogrodu. Oszczędności można szukać wszędzie, jednak nie we wszystkich przypadkach będą się one wiązały z oczekiwanym rezultatem. A jak jest w przypadku leżaków – czy ogrodowy i plażowy mogą być stosowane wymiennie?

Cechy leżaków ogrodowych

Leżaki ogrodowe przyjmują najróżniejsze formy i kształty. Ich podstawowym zadaniem jest natomiast zapewnienie użytkownikom komfortu oraz możliwości relaksu, dlatego producenci skupiają się zazwyczaj nie na lekkości konstrukcji, lecz na jej wygodzie. Z tego powodu leżaki ogrodowe są zazwyczaj pokaźnych rozmiarów, a w standardowym zestawie najczęściej znaleźć można poduszki lub inne, równie miękkie i przyjemne rozwiązania.

W przypadku tego rodzaju sprzętu nie ma konkretnej zasady, która mówiłaby o konieczności stosowania określonych materiałów. Leżaki ogrodowe mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, metalu, wikliny czy – jak ma to miejsce najczęściej – stanowić połączenie kilku tych surowców. Ważnym aspektem tego rodzaju krzeseł jest również wygląd, który powinien pozwolić konsumentowi dopasować aranżację do własnych potrzeb.

Co więcej – niektóre produkty mogą być również wyposażone w dodatkowe podnóżki, podłokietniki lub nawet całe mechanizmy pozwalające regulować położenie oparcia. Rezultatem wszystkich powyższych kwestii jest zazwyczaj dość spora masa, która może być nieporównywalnie większa niż w przypadku leżaków plażowych.

lezak-gibraltar-2w1-d023-07eb-patio

Leżak ogrodowy Gibraltar. Źródło: Dajar

Leżaki plażowe – lekkość ciepłych dni

Podstawowe zadanie leżaków plażowych to zapewnienie miejsca do siedzenia podczas pobytu na plaży, czyli w miejscu dla wielu z nas raczej odległym. Taki cel wymusza odpowiednią formę, która powinna być przede wszystkim lekka i niezawodna. Leżak plażowy powinien cechować się także niewielkimi rozmiarami, które pozwoliłyby na łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce oraz wygodne przechowywanie.

Krzesła tego typu są również mniejszych rozmiarów, dlatego mogą być ciekawą propozycją dla osób, które nie mają własnych ogrodów, lecz dysponują wyłącznie balkonem.

Typowe leżaki plażowe skonstruowane są z tkaniny rozciągającej się na stelażu – drewnianym lub aluminiowym. Zastosowanie takich materiałów pozytywnie odbija się na masie produktów, a prosta budowa sprawia, że są one raczej bezawaryjne.

Wybór jednego leżaka: ogrodowy czy plażowy?

Sprawa wyboru jednego leżaka spośród dwóch powyższych typów nie jest taka jednoznaczna. Sporo zależeć będzie bowiem chociażby od tego, jak często planujemy wykorzystywać krzesło w sporej odległości od miejsca przechowywania.

Z całą pewnością można jednak przyznać, że leżak plażowy będzie rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, które pozwoli cieszyć się możliwością siedzenia w dowolnym miejscu na świecie – również we własnym ogrodzie czy na tarasie.